Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Umrzeć młodo w Wenecji

Recenzja książki: Henry James, "Skrzydła gołębicy"

materiały prasowe
„Skrzydła gołębicy” to książka dla koneserów, dla amatorów grubych psychologicznych powieści.

Jesteśmy u schyłku epoki wiktoriańskiej. Jest już telegraf, ale jeszcze nie ma leku na suchoty. Prawdopodobnie na gruźlicę choruje bogata Amerykanka, młoda, kochająca życie. Ma przyjaciół i opiekunów. Wśród nich dwoje młodych Anglików. Z dobrych domów, ale nie tak bogatych jak ona. Skoro jej nie można pomóc, to może ona pomoże im? Rozpoczyna się misterna gra emocji, namiętności, ambicji, tocząca się między innymi, a jakże, w Wenecji na początku ubiegłego wieku. Henry James opowiada tę poruszającą i dziś historię po mistrzowsku, jak przystało na pisarza z najwyższej półki anglojęzycznego kanonu literackiego. Po mistrzowsku, lecz tak, jak się pisało w epoce przed radiem, telewizją, kinem hollywoodzkim. Opowieść o Amerykance, „gołębicy’’, wokół której splata się coraz ciaśniej wielowątkowa intryga, mająca na celu przejęcie jej fortuny, rozwija się niespiesznie, detalicznie, na prawie siedmiuset stronach, bez jednoznacznego finału, choć z wyraźnym moralnym i egzystencjalnym przesłaniem.

„Skrzydła gołębicy” to książka dla koneserów, dla amatorów grubych psychologicznych powieści, portretujących życie uczuciowe i towarzyskie klasy wyższej świata anglosaskiego. James nie jest w Polsce szerzej znany. Mało kto kojarzy go z filmem Agnieszki Holland „Plac Waszyngtona’’. Pisarz wybitny, jeden z prekursorów nowoczesnej powieści, wielokrotnie ekranizowany („Skrzydła gołębicy’’ też), ale u nas chyba pojawił się za późno, by zdobyć publiczność. Zwłaszcza że lepiej się prezentuje w oryginale niż w przekładach.

Henry James, Skrzydła gołębicy, przeł. L. Stawowy, A. Kłosiewicz, Prószyński i s-ka, Warszawa 2011, s. 672

Polityka 46.2011 (2833) z dnia 08.11.2011; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Umrzeć młodo w Wenecji"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną