Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Książki

Plener na 21 pisarzy

Recenzja książki: "Mówi Warszawa"

materiały prasowe
Pomysł na Warszawę, żeby ją jakoś literacko ożywić, pokazać miasto jako kontekst, jako cień, jako pretekst.

Marek Kochan wpadł na pomysł, a następnie – to ci dopiero niespodzianka – go zrealizował. Znalazł sponsorów, wydawców i, co najważniejsze, autorów. Pomysł był na Warszawę, żeby ją jakoś literacko ożywić, pokazać miasto jako kontekst, jako cień, jako pretekst. Koniunktura na opisywanie swoich miejsc jest dzisiaj niebywała. Zapewne chodzi tu i o to, że szukamy swoich współczesnych identyfikacji rozglądając się dookoła, grzebiąc w historii i zadając pytania, gdzie i z kim mieszkamy, z jakimi duchami, z jaką zapomnianą pamięcią. To można próbować odtworzyć i zarejestrować po bożemu, wedle reguł historiograficznych i kronikarskich. Ale przecież można i należy równolegle pobudzać wyobraźnię, otwierać pola skojarzeń, zachęcać do artystycznych eksperymentów czy wręcz prowokacji. Ta książka jest zatem pewnym swoistym plenerem, w którym udział wzięło 21 pisarek i pisarzy, wszyscy niczym na wstępie niekrępowani i do niczego niezobowiązani – poza prośbą o skojarzenie swojej weny z Warszawą.

I oczywiście pokojarzyli na 21 sposobów, czasami poszukując w Warszawie specjalnego miejsca dla swojej historii, a czasami lokując ją w tym mieście niejako przypadkowo. Niemniej, miasto jest i żyje. Redaktorzy próbowali ułatwić nawigację po tej książce, wydzielając trzy dość umowne części (Miłości, Pożegnania i powroty, Rewolucje), bawiąc się też w rysowanie specjalnej mapy podróży po niej, ale mimo tych usiłowań i tak mamy do czynienia z dość swobodnym zapisem literackich peregrynacji. Od Marka Nowakowskiego, przez Piotra Wojciechowskiego, Jacka Dehnela, Antoniego Liberę, Izabelę Filipiak aż po Krzysztofa Vargę i Sylwię Chutnik, którzy akurat mnie najmocniej wzruszyli swoimi opowieściami.

Mówi Warszawa, Wydawnictwa Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytutu Stefana Starzyńskiego i Wydawnictwa Trio, Warszawa 2011, s.

Polityka 48.2011 (2835) z dnia 23.11.2011; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Plener na 21 pisarzy"
Reklama