Premier Tusk chce zapewnić obywatelom bezpieczeństwo ekonomiczne, ale też ideowe. Platforma i rząd mają chronić społeczeństwo przed szaleństwami radykałów.
Jeśli dla kogoś osoby członków rządu są tajemnicą, może zasięgnąć języka na Facebooku. Co prawda np. Michał Boni, szef świeżo powołanego resortu cyfryzacji, nie przejawia tam aktywności, ale za to ludowcy jak najbardziej.
Nominacja Jarosława Gowina na szefa resortu sprawiedliwości w nowym rządzie Donalda Tuska wzbudziła kontrowersje. I nie bez racji, jeśli przypomnimy sobie, co mówił publicznie w kwestiach społecznie wrażliwych (i drażliwych).
Na tydzień przed wyborami demonstranci wrócili na kairski plac Tahrir. Egipcjanie nie wierzą, że armia, która przejęła po Mubaraku władzę, odda ją dobrowolnie cywilom.
Bardzo dziwny ten rząd. Niby nowy, a w połowie stary. Niby stary, a młody. Niby kryzysowy, a ryzykancki. A tam gdzie ryzykancki, w istocie asekurancki.
Mikołaj Budzanowski kiedyś szukał skarbów królowej Hatszepsut. Teraz zajmie się Skarbem Państwa.
Rzeczowa, solidna i zrównoważona – mówią o minister edukacji Krystynie Szumilas współpracownicy. Dopóki gra z kimś do jednej bramki – zastrzegają oponenci.
Nie wiadomo, czy Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy, tak szybko zaszedłby tak wysoko, gdyby nie dobrze kojarzone w PSL nazwisko.
Rozmowa z Grzegorzem Schetyną, pierwszym zastępcą przewodniczącego PO, o tym, dlaczego nie wszedł do rządu i co zamierza robić dalej
Plan Janusza Palikota był prosty: zebrać odrzuconych antyklerykałów, emerytów, gejów i palaczy trawy – i szeroką ławą ruszyć po kolejne zwycięstwo. Sklejony z politycznego planktonu organizm już trzeszczy w szwach.
Co sprawiło, że Danuta Wałęsowa, wzór żony tradycyjnej, zdecydowała się wyjść z cienia i publicznie przedstawić bilans swego życia?
Polska Marynarka Wojenna nieźle wygląda już tylko na papierze i na paradach. Według specjalistów, w tym stadium bardziej opłaca się dobijać, niż leczyć.
Tak jak skolioza deformuje kręgosłup człowieka, tak udział w walce o fundusze europejskie odciska piętno na organizacjach pozarządowych.
Mimo kryzysu jeszcze nigdy tak wielu ludziom nie żyło się tak dobrze. Jeszcze nigdy nierówności wewnątrz społeczeństw i między narodami nie były tak wielkie. Pierwsze zjawisko nie wyklucza drugiego. Historia podpowiada jednak, że gdy występują razem, nadchodzi czas rewolucji.
Między wizytą u fryzjera a kolacją z etiopskim ministrem zdrowia Rajat Gupta, szara eminencja światowego biznesu i filantropii, zadzwonił do przyjaciela. Ten telefon zniszczył mu budowaną latami reputację i może go zaprowadzić do więzienia.
Co zrobić, by jak najdłużej nie płacić podatku Belki? Banki prześcigają się w propozycjach lokat, na których odsetki dopisywane są codziennie. Warto wykorzystać okazję, bo wkrótce po tych rachunkach pozostanie tylko wspomnienie.
Kto chce inwestować, ale potrzebuje mobilizacji, powinien pomyśleć o programach systematycznego oszczędzania. W zamian za regularne wpłaty można liczyć na różne ulgi. Jednak przed podjęciem decyzji warto się dobrze zastanowić.
Trzy czwarte Włochów wierzy, że nowy premier ocali ich kraj od zapaści. Ale przed Mario Montim stoi misja z piekła rodem, a czasu ma tylko tyle, ile dadzą mu kłótliwi politycy i bezlitosne rynki.
Czy Izrael może zaatakować Iran bez zgody Białego Domu? Perspektywa katastrofy, wobec której Czarnobyl to pestka, wydaje się nie odstraszać polityków z otoczenia premiera Netanjahu.
Amerykanie nie znają dat ani stolic poszczególnych państw. Czasami nie potrafią wskazać na mapie nawet stanów własnego kraju. Ale równocześnie to ze Stanów, a nie z Azji czy Europy, pochodzi najwięcej noblistów i znanych naukowców.
Od roku ze wzmożoną uwagą obserwujemy wydarzenia w państwach arabskich. I im uważniej się im przyglądamy, tym bardziej nurtuje nas pytanie, co łączy mieszkańców tych – jak się okazuje – tak różnych krajów.
W listopadzie 1981 r. podchorążowie ze szkoły pożarniczej zastrajkowali przeciwko nowej ustawie, która ich uczelnię włączała w system szkół wojskowych. Obawiali się, że będą kierowani do uśmierzania protestów społecznych. Dla władzy stali się poligonem pacyfikacji buntów.
Rozmowa z laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI Piotrem Bilskim o sztucznej inteligencji, fantastyce i grach komputerowych
Zanim gladiator wyszedł na arenę, długo uczył się technik walki. Austriacy właśnie odkryli w Carnuntum pozostałości jednej z takich szkół. Czy pozwoli to lepiej zrozumieć, jak żyli i umierali gladiatorzy, bo wiedza o nich pełna jest półprawd i mitów?
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Najbardziej dziwaczny film, jaki wyprodukowano w ostatnich latach (nie licząc „Inland Empire” Lyncha, z którym nic go nie łączy).
Dlaczego Van Sant – niezależny, wytrawny i doświadczony reżyser – skusił się na tak tragicznie banalną love story?
Głośna „Rzeź” – wychwalany w Wenecji i typowany do wielu oscarowych nominacji dramat obyczajowy Romana Polańskiego – otworzy tegoroczną edycję Camerimage.
Zachwyceni sukcesem serialu radni Atlantic City już wytyczają turystyczną trasę śladami Nucky’ego, a HBO zapowiada produkcję trzeciego sezonu.
Spektakl Grzegorza Jarzyny – sądząc po składzie widowni najważniejsze wydarzenie sezonu – jest przede wszystkim pięknym, zrealizowanym z operowym rozmachem widowiskiem.
W cyklu Murakamiego pojawiają się nawiązania m.in. do Orwella, Prousta, Dostojewskiego, Czechowa.
Pomysł na Warszawę, żeby ją jakoś literacko ożywić, pokazać miasto jako kontekst, jako cień, jako pretekst.
Tym razem McCarthy nie pogrąża swojego bohatera całkowicie, nie czyni też z niego potwora.
Rzadko się zdarza, żeby za swój znak identyfikacyjny twórca obierał konkretny kolor. Jeszcze rzadziej się zdarza, by był to róż.
Jeśli Chuck Norris w jednym z dowcipów zgrał Internet na dyskietkę, to Rubik jako pierwszy zmieścił na jednej płycie wszystko: orkiestrę, chór, solistów, elektryczne instrumenty, 110 artystów.
Pięknie zaaranżowane plany dźwiękowe z syntetycznymi dźwiękami mistrzowsko wtopionymi pomiędzy gitary.
Tegoroczne nominacje to nagroda dla twórców pracujących w innym niż społeczny czy medialny rytmie. Jeszcze niedawno traktowani byliby jako wsobni czy autystyczni, dziś ich niezależność intelektualna i emocjonalna stała się atutem.
Za „Życie seksualne dzikich”. „Za próbę przestawienia polskiego teatru na zupełnie nowe tory, poza publicystyką i poza klasyką” - uzasadnia swój wybór Łukasz Drewniak.
Za „Znamy, znamy” i „Znamy, znamy do kwadratu” – unikalny w skali krajowej wyrazisty i przekonujący pomysł na teatr - uzasadnia Anna R. Burzyńska.
"Za konsekwentnie i twórczo realizowany pomysł sondowania w teatrze osobowości wielkich wizjonerów sztuki" - motywuje swą nominację Jacek Kopciński.
Film „80 milionów” Waldemara Krzystka to historia solidarnościowego „skoku na bank”, opowiedziana w konwencji romantycznej powieści łotrzykowskiej, bez martyrologii. Ale całkiem blisko prawdy.
Kiedy się kocha, trzeba odjechać” – pisał Blaise Cendrars i pisał świetnie, bo to jedna z tych fraz, w których poezja (jak w „jest tylko Beatrycze. I właśnie jej nie ma” Lechonia) rozkłada na łopatki logikę; wieloznaczność i sensy ukryte, intuicyjne, niejasne, radzą tu sobie ze zdrowym rozsądkiem.
Rozmowa z Michaelem Cunninghamem, autorem bestsellerowych „Godzin”, o jego najnowszej powieści „Nim zapadnie noc”, istocie małżeństwa i zwodniczości piękna.
„Madame Curie” Elżbiety Sikory to kolejna w tym roku polska opera za granicą. I pierwsza, której prapremiera odbyła się w Paryżu.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
W ramach przygotowań do mistrzostw Europy 2012 POLITYKA proponuje serię 11 książek o futbolu: Kolekcja Piłkarska. Złota Jedenastka. To literatura żywa i opisująca piłkę z różnych, czasem zupełnie nieznanych i nieoczekiwanych stron.
Rozmowa ze Stasem Wojciechowiczem, rabinem reformowanym, o tym, co Żydzi myślą o Polakach, a Polacy o Żydach.
Górnicy prywatnej kopalni Siltech w Zabrzu zbliżają się podziemnymi wyrobiskami do szybu wysadzonego, a potem pospiesznie zabetonowanego przez hitlerowców, gdy zbliżał się front. Ma skrywać skarby i dokumenty. Albo tragedię jeńców.
Aby zobaczyć i zrozumieć, niekoniecznie trzeba widzieć.
W ciągu kilku miesięcy polskie zimowe olimpijki – Ewelina Staszulonek i Paulina Ligocka – zrezygnowały ze startów pod flagą biało-czerwoną. Dlaczego?
Tak jak fado odróżnia się od pieśni z innych krajów południa Europy, tak kuchnia Portugalii jest jedyna w swoim rodzaju.
„Gazeta Wyborcza” doniosła o coraz szerzej stosowanej przez ZUS praktyce cofania niektórym emerytom prawa do świadczeń emerytalnych.
Gdy w Wysokiem Mazowieckiem pada deszcz, miasteczko przykrywają parasolki z logo Mlekovity. W słońcu – kaszkiety z logo, jesienią – polary z logo, reklamówki z logo – całorocznie. Bo Mlekovita to w tej części Podlasia pierwszy chlebodawca.