Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Paweł Passini

Teatr 2011. Nominowany Paweł Passini

Paweł Passini Paweł Passini Tadeusz Późniak / Polityka
"Za konsekwentnie i twórczo realizowany pomysł sondowania w teatrze osobowości wielkich wizjonerów sztuki" - motywuje swą nominację Jacek Kopciński.

wideo

Nominacje paszportowe: TEATR. Opowiada Aneta Kyzioł.

Paweł Passini urodził się w 1977 r. w Warszawie, reżyser teatralny, absolwent warszawskiejAkademii Teatralnej, uczestnik Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Twórca działający na pograniczach: teatru instytucjonalnego i offowego, dramatycznego i muzycznego, klasyki i nowoczesności (projekt internetowego neTTheatre).

Do jego najważniejszych spektakli należą m.in. „Klątwa” Wyspiańskiego i „Ifigenia w Aulidzie” Eurypidesa – oba z Teatru im. Kochanowskiegow Opolu, impresaryjna „Alicja w Krainie Czarów” według Lewisa Carrolla, przygotowane w warszawskim Studium Teatralnym „Bramy raju. Krucjata dziecięca” według Jerzego Andrzejewskiego i Marcela Schwoba, oparte na biografii Stanisława Wyspiańskiego „Odpoczywanie” z krakowskiej Łaźni Nowej i tamtejsze „Wszystkie rodzaje śmierci” na motywach „Siddharthy” Hermana Hessego. Współreżyserował tryptyk „Nic co ludzkie” w lubelskiej Scenie Prapremier InVitro. Jego inspirowana operą Pucciniego „Turandot”, koprodukcja neTTheatre z Lublina i Grupy Coincidentia z Białegostoku, zdobyła nagrody na festiwalu w Edynburgu. Najnowszy spektakl „Artaud. Sobowtór i jego teatr” wyreżyserował w warszawskim Teatrze Studio.

***

Nominujący o Pawle Passinim:

Za testowanie kolejnych tradycji teatralnych, filozoficznych, religijnych. Sumienne, twórcze, odpowiedzialne, bez intencji podczepiania się pod wielkich czy dyskredytowania cudzych wyborów.

Joanna Derkaczew

Za niepowtarzalną pasję, która pozwala w wolny od stereotypów sposób kreować nowe zjawiska teatralne w Internecie, zespołach niezależnych, jak i instytucjach państwowych.

Jacek Cieślak

Za konsekwentnie i twórczo realizowany pomysł sondowania w teatrze osobowości wielkich wizjonerów sztuki – Wyspiańskiego, Kantora, a ostatnio Artauda, w przekonaniu, że nasz świat potrzebuje proroków.

Jacek Kopciński

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2011

Polityka 48.2011 (2835) z dnia 23.11.2011; Paszporty Polityki; s. 79
Oryginalny tytuł tekstu: "Paweł Passini"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Kleszcz: pospolity, łąkowy, afrykański. Dlaczego nam grożą i jak się ich pozbyć

Wiktoria Romanek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego opowiada „Polityce” o tym, jak rozróżnić kleszcze, o Narodowym Kleszczobraniu oraz tym, co robić, gdy znajdziemy kleszcza wbitego w nasze ciało lub ciało naszego czworonożnego przyjaciela.

Maciej Jaźwiecki
16.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną