Paszporty POLITYKI

Sebastian Majewski

Teatr 2011. Nominowany Sebastian Majewski

Sebastian Majewski Sebastian Majewski Miłosz Poloch / Polityka
Za „Znamy, znamy” i „Znamy, znamy do kwadratu” – unikalny w skali krajowej wyrazisty i przekonujący pomysł na teatr - uzasadnia Anna R. Burzyńska.

wideo

Nominacje paszportowe: TEATR. Opowiada Aneta Kyzioł.

Sebastian Majewski urodził się w 1971 r. we Wrocławiu. Absolwent wrocławskiego Studium Kulturalno-Oświatowego i reżyserii na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (filia warszawskiej Akademii Teatralnej), dramatopisarz, dramaturg (stały współpracownik reżysera Jana Klaty), reżyser, twórca offowego wrocławskiego teatru Scena Witkacego, od 2008 r. twórca linii programowej Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Początkowo kontynuował rozpoczęty przez poprzednią dyrekcję dialog z wałbrzyszanami na temat ich miasta, by w kolejnych sezonach, zatytułowanych „Znamy, znamy” i „Znamy, znamy do kwadratu”, rozszerzyć zakres tematyczny produkcji, zaproponować najciekawszym młodym reżyserom i dramaturgom (m.in. Monice Strzępce i Pawłowi Demirskiemu, Krzysztofowi Garbaczewskiemu czy Weronice Szczawińskiej) ekspedycje w głąb pokoleniowych mitologii. Najnowszy sezon, zatytułowany „Wolimy, wolimy”, przyniesie cykl nowych spojrzeń na popularne i lubiane przez widzów gatunki, od komedii, przez musical, po melodramat.

***

Nominujący o Sebastianie Majewskim:

Jego trzy wałbrzyskie sezony to imponujący przykład takiego myślenia o teatrze, które jest zarazem odpowiedzialno-długofalowe i eksperymentalno-rewolucyjne.

Anna R. Burzyńska

Za jego dyrekcji Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu utrzymuje się w czołówce najważniejszych scen w Polsce. Realizowany w ubiegłych sezonach projekt „Znamy, znamy” i „Znamy, znamy do kwadratu” to – unikalny w skali krajowej – spójny, wyrazisty, przekonujący pomysł na teatr.

Marcin Kościelniak

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2011

Polityka 48.2011 (2835) z dnia 23.11.2011; Paszporty Polityki; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Sebastian Majewski"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Chłopcy 30+, czyli faceci jak dzieci

Psychologowie alarmują: to już epidemia. Pokolenie 20-, 30-, a nawet 40-latków nie chce dorosnąć.

Agnieszka Sowa
12.07.2016
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną