Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Krzysztof Garbaczewski

Teatr 2011. Nominowany Krzysztof Garbaczewski

Krzysztof Garbaczewski Krzysztof Garbaczewski Łukasz Giza / Agencja Gazeta
Za „Życie seksualne dzikich”. „Za próbę przestawienia polskiego teatru na zupełnie nowe tory, poza publicystyką i poza klasyką” - uzasadnia swój wybór Łukasz Drewniak.

wideo

Nominacje paszportowe: TEATR. Opowiada Aneta Kyzioł.

Krzysztof Garbaczewski urodził się w 1983 r. w Białymstoku. Reżyser teatralny, absolwent krakowskiej PWST. Twórca swoistych instalacji teatralnych, łączących elementy teatru, performansu, koncertu, sztuk wizualnych i wykorzystujących nowe technologie. Zadebiutował w 2008 r. „Chórem sportowym” Elfriede Jelinek w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu, tam też zrealizował „Odyseję” Homera/Marcina Cecki.

W wałbrzyskim Teatrze im. Szaniawskiego wystawił „Opętanych” według powieści Gombrowicza oraz „Gwiazdę śmierci” z tekstem Marcina Cecki, inspirowanym „Gwiezdnymi wojnami” George’a Lucasa. We wrocławskim Teatrze Polskim wyreżyserował „Nirvanę” (na podstawie „Tybetańskiej Księgi Umarłych”) i „Biesy” Dostojewskiego. Jego najnowszym spektaklem jest „Życie seksualne dzikich” (Nowy Teatr w Warszawie) z tekstem Marcina Cecki, inspirowanym dziełem antropologa Bronisława Malinowskiego.

***

Nominujący o Krzysztofie Garbaczewskim:

Za „Życie seksualne dzikich”, czyli próbę przestawienia polskiego teatru na zupełnie nowe tory, poza publicystyką i poza klasyką.

Łukasz Drewniak

Za „Życie seksualne dzikich”, chyba najbardziej ekstrawagancki spektakl minionego sezonu. Za umiejętność uwalniania energii twórczej w zespole artystów, z którymi pracuje. Za podejmowanie ryzyka, nieobliczalne operowanie materią sceniczną, za zmysł przygody i improwizacji.

Grzegorz Niziołek

W swoich spektaklach inteligentnie renegocjuje: status aktorów, rolę reżysera i dramaturga, funkcję scenografii i muzyki oraz przyzwyczajenia i oczekiwania publiczności.

Joanna Wichowska

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2011

Polityka 48.2011 (2835) z dnia 23.11.2011; Paszporty Polityki; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Krzysztof Garbaczewski"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Janusz Rewiński: Misiek, Siara, „Gęba” nowej Polski. Nie uznawał półśrodków, a wszyscy go kochali

Dla wielu na zawsze pozostanie przede wszystkim Siarą z „Kilera”, lecz aktorskie kreacje Janusza Rewińskiego ułożyły się w symboliczną kronikę czasów: upadku komunizmu, bolączek transformacji ustrojowej, politycznych podziałów.

Jakub Demiańczuk
11.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną