Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Rubik z półobrotu

Recenzja płyty: Piotr Rubik, "Opisanie świata"

materiały prasowe
Jeśli Chuck Norris w jednym z dowcipów zgrał Internet na dyskietkę, to Rubik jako pierwszy zmieścił na jednej płycie wszystko: orkiestrę, chór, solistów, elektryczne instrumenty, 110 artystów.

Warto to docenić, zanim się ten album kopnie z półobrotu. Ckliwości i patosu Rubik dosypuje na zmianę, w dodatku łopatą, ale to jego stały tryb działania. Obrazowo opisać można to tak: jeśli w pierwszym takcie byli ułani pod okienkiem, w trzecim wyjdzie husaria, tratując połykaczy ognia, a na czwarty zostaną już tylko chóry anielskie i trzęsienie ziemi. Aż żałuję, że ktoś kiedyś wymyślił magnetofon wielościeżkowy.

Główną zaletą autora pozostaje elastyczność, konwencji jest tu wiele, pojawiają się i te lżejsze, ba, nawet autoironiczne („Zawsze chodzi o pieniądze” – nie wierzę, że to na poważnie – no i gospel w „Dla wszystkich złote słońce”). Ale niestety, to nie musical, raczej znów popowe oratorium, które ostatecznie pogrąża ryza papieru zapisana ciężkimi i pełnymi banałów tekstami Zbigniewa Książka. „Perły to gorzkie łzy anioła, zrodzone z tęczy i morskich fal/Gdy anioł do anioła woła/Że mu jest ludzi strasznie żal” – słuchamy w „Perłach aniołów”. – „Co znaczą wszystkie perły świata bez żaru warg na szyjach kobiet/I wyznań, gdy babiego lata nitka pajęcza klony zdobi”. Drugi punkt za konsekwencję.

Piotr Rubik, Opisanie świata, EMI

Polityka 48.2011 (2835) z dnia 23.11.2011; Afisz. Premiery; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Rubik z półobrotu"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Kleszcz: pospolity, łąkowy, afrykański. Dlaczego nam grożą i jak się ich pozbyć

Wiktoria Romanek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego opowiada „Polityce” o tym, jak rozróżnić kleszcze, o Narodowym Kleszczobraniu oraz tym, co robić, gdy znajdziemy kleszcza wbitego w nasze ciało lub ciało naszego czworonożnego przyjaciela.

Maciej Jaźwiecki
16.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną