Poradnik: Recepty na systematyczne oszczędzanie
Konta na lata
Kto chce inwestować, ale potrzebuje mobilizacji, powinien pomyśleć o programach systematycznego oszczędzania. W zamian za regularne wpłaty można liczyć na różne ulgi. Jednak przed podjęciem decyzji warto się dobrze zastanowić.
Przystępując do jednego z planów oszczędnościowych, warto dobrze się zastanowić i wybrać nie tylko właściwą kwotę zobowiązań, ale też optymalny czas trwania programu.
Marek Sobczak/Polityka

Przystępując do jednego z planów oszczędnościowych, warto dobrze się zastanowić i wybrać nie tylko właściwą kwotę zobowiązań, ale też optymalny czas trwania programu.

Z oszczędzaniem jest jak z noworocznymi postanowieniami – trudno taki plan zrealizować. Obiecujemy sobie, że już od następnego miesiąca zaczniemy regularnie odkładać choćby niewielkie kwoty. Po czym nie robimy tego z powodu napiętego domowego budżetu, ale często także z braku wytrwałości czy umiejętności lepszego planowania wydatków.

Instytucje finansowe doskonale o tym wiedzą i proponują rozwiązanie mające nas zdyscyplinować, a im przysporzyć wiernych przez lata klientów. Nazwy tak skrojonych produktów różnią się w zależności od banku czy Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI), ale zazwyczaj określane są jako plany czy programy systematycznego oszczędzania (PSO). To propozycja dla osób, które chcą nie tylko zainwestować pieniądze na dłużej (przynajmniej na kilka lat), ale też nie odstrasza ich obowiązek zadeklarowania określonej kwoty i systematycznego jej wpłacania.

Regularność w cenie

W większości przypadków wystarczy, jeżeli będziemy przeznaczać na wpłaty 50–100 zł miesięcznie. Jedynie przy pierwszym zasileniu konta – aby program mógł skuteczniej wystartować – trzeba przelać wyższą sumę (np. trzykrotność zadeklarowanej stawki). Poza tym wpłaty niekoniecznie muszą być dokonywane w cyklu miesięcznym. Instytucje finansowe wiedzą doskonale, że zdarzają się okresy w ciągu roku, w których nasze wydatki zdecydowanie rosną.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną