Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Mecz jako kulminacja

Recenzja książki: Stefan Szczepłek, „Mecze, które wstrząsnęły światem”

Polityka
Pierwsza książka z jedenastotomowej piłkarskiej kolekcji tygodnika "Polityka".

Gdy wyrobiony piłkarski kibic spojrzy na listę sporządzonych przez Stefana Szczepłka meczów, które wstrząsnęły światem, może poczuć niedosyt. Gdzie Argentyna-Anglia z mundialu w 1986 r. z dwiema bramkami Maradony? Gdzie półfinał mistrzostw o 16 lat starszych, RFN-Włochy, z pięcioma golami w dogrywce? Gdzie półfinał mundialu z 1982 r., RFN-Francja, w którym najpierw niemiecki bramkarz Harald Schumacher niemal wysłał na tamten świat Patricka Battistona, a potem Niemcy podnieśli się z kolan w doliczonym czasie gry? Gdzie historyczne lanie 6:3, które na Wembley sprawili Anglikom Węgrzy ponad pół wieku temu?

Spokojnie. Wszystko jest. Książka Szczepłka to bowiem nie tylko opowieść o spotkaniach wzmiankowanych w tytułach kolejnych rozdziałów. Są one często raczej ostatnim ogniwem w kreślonej przez autora sekwencji zdarzeń. Droga do punktu kulminacyjnego prowadzi przez podteksty, napięcia, dramaty oraz historyczne – z futbolowego punktu widzenia – wydarzenia. Ta książka to również opowieść o piłkarzach, bo przecież zanim mecz wstrząsnął światem, to oni wstrząsnęli meczem. A ich życie nie kończyło się na boisku.

Autor ma dość przedmiotowej wiedzy, dobrego smaku i jeszcze lepszego pióra, by wciągnąć czytelnika w swoją opowieść. Gdzieniegdzie książka tonie w kronikarskich szczegółach, ale to tylko cena, którą autor płaci za poczucie dobrze spełnionego obowiązku, również wobec swoich bohaterów.

Stefan Szczepłek, Mecze, które wstrząsnęły światem, tom I, POLITYKA Spółdzielnia Pracy, s. 320

Polityka 49.2011 (2836) z dnia 30.11.2011; Afisz. Premiery; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Mecz jako kulminacja"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Rząd tnie cesarki, choć Polki boją się rodzić naturalnie. Co się dzieje na porodówkach?

Polka idzie dziś po zaświadczenie od psychiatry nie tylko wtedy, kiedy potrzebuje aborcji, ale i po to, żeby zagwarantować sobie cesarskie cięcie. Rodzi w ten sposób już co druga. Eksperci WHO i ONZ przypatrują się tej sytuacji ze zdziwieniem, pytając, co właściwie dzieje się na polskich porodówkach?

Agata Szczerbiak
02.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną