Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Futbol machlojek

Recenzja książki: Jerome Jessel, Patrick Mendelewitsch, „Piłkarski poker. Futbolowy biznes bez maski”

Polityka
Kolejna książka z naszej piłkarskiej serii ma wytrącić z dobrego samopoczucia wszystkich idealistów, wierzących, że w futbolowym biznesie nie stosuje się chwytów poniżej pasa.

Ta książka ma wytrącić z dobrego samopoczucia wszystkich idealistów, wierzących, że w futbolowym biznesie nie stosuje się chwytów poniżej pasa. Dziennikarz śledczy Jerome Jessel oraz Patrick Mendelewitsch, swego czasu pośrednik przy piłkarskich transferach, opisują świat, w którym najważniejszym uzasadnieniem transakcji jest prowizja pośrednika. Piłkarze są zaś pionkami w grze sterowanej przez menedżerów, prezesów klubów, dysponentów praw telewizyjnych – członków kasty wyspecjalizowanej w omijaniu prawa i cieszącej się poczuciem bezkarności. Na poparcie formułowanego przez siebie aktu oskarżenia autorzy mają twarde dowody: zeznania świadków, wyroki sądowe, wyniki kontroli firm audytorskich.

To smutna książka przede wszystkim dlatego, że jej (czarni) bohaterowie nie ponoszą odpowiedzialności, i to nie tyle z powodu opieszałości śledczych, co środowiskowej zmowy milczenia. W „Piłkarskim pokerze” sporo miejsca poświęcono też zepsuciu działaczy strażnicy światowego futbolu, czyli FIFA – formalnie organizacji non profit, która już dawno zmieniła się w finansową pompę pełną parą pracującą na potrzeby swoich członków. Korupcja, nepotyzm, wyborcze fałszerstwa, wykorzystywanie własnej pozycji do osobistych korzyści, kłujące w oczy konflikty interesów – to, zdaniem autorów, FIFA pod rządami Seppa Blattera. A ryba, jak wiadomo, psuje się od głowy.

Jerome Jessel, Patrick Mendelewitsch, Piłkarski poker. Futbolowy biznes bez maski, przeł. Andrzej Bilik, tom V, POLITYKA Spółdzielnia Pracy, s. 272

Polityka 05.2012 (2844) z dnia 01.02.2012; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Futbol machlojek"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Legendarny Boeing 747 przechodzi do historii

Po ponad półwieczu dominacji na niebie do historii przechodzi Boeing 747, Jumbo Jet. Samolot, który zmienił lotnictwo cywilne. I świat.

Olaf Szewczyk
21.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną