Black Friday w „Polityce”

Rabaty na prenumeratę cyfrową do -50%

Subskrybuj
Książki

Fanatycy zwycięstw

Recenzja książki: Jonathan Wilson, „Odwrócona piramida. Historia taktyki piłkarskiej”

Polityka
Książka odsłania kulisy budowania legendarnych drużyn oraz osiąganych przez nie sukcesów.

Przybliżanie ewolucji piłkarskiej myśli taktycznej to nie jest zadanie proste, zwłaszcza gdy autor chce wykazać się znajomością przedmiotu, tak by fachowcy nie zarzucili mu ślizgania się po temacie, ale też wie, że musi ująć rzecz przystępnie, by czytelnika-kibica nie zanudzić. Jonathanowi Wilsonowi to połączenie ognia z wodą się powiodło, w dużej mierze dzięki temu, że opowiada o rozwoju futbolowej taktyki przez pryzmat ludzi, którzy na to zapracowali. Książka kreśli bowiem przede wszystkim zbiorowy portret piłkarskiego trenera – fanatyka opętanego myślą o zwycięstwach, które nie są dziełem przypadku, ale efektem przemyślanego planu. Wilson przedstawia osobowości oraz metody pracy tych, których szkiełko i oko pomogło zmienić piłkę nożną z podwórkowej gry w dyscyplinę niemal naukową. I którzy dzięki temu trafili na pomniki.

„Odwrócona piramida” jest przede wszystkim uciechą dla kibiców obeznanych z historią futbolu, gdyż odsłania kulisy budowania legendarnych drużyn oraz osiąganych przez nie sukcesów. A przy okazji pomaga znaleźć odpowiedzi na pytania, które miłośników futbolu nurtowały od zawsze: wygrywać czy po prostu grać pięknie w piłkę? Dawać boiskowym artystom wolną rękę czy zaprzęgać ich do schematów? Czy z gromady wyrobników da się stworzyć niepokonany zespół? Czy trzeba przepraszać za zwycięstwa odniesione za wszelką cenę?

Jonathan Wilson, Odwrócona piramida. Historia taktyki piłkarskiej, przeł. Bartosz Lewandowski, Spółdzielnia Pracy POLITYKA, t. XI, s. 480

Polityka 17-18.2012 (2856) z dnia 25.04.2012; Afisz. Premiery; s. 120
Oryginalny tytuł tekstu: "Fanatycy zwycięstw"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Powyborcza trauma Kaczyńskiego. Raport o stanie prezesa PiS: „Nie może pokazać, że jest zmęczony”

Prezes PiS Jarosław Kaczyński bardzo powoli przestawia się na opozycyjne tory. To dla niego trudne wyzwanie, zwłaszcza że od wielu lat uchodził za „ośrodek dyspozycji politycznej”. Jak sobie radzi z powyborczą traumą i co sądzi o tym jego partyjne otoczenie?

Anna Dąbrowska, Wojciech Szacki
26.11.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną