Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Chłopak z Włoch

Recenzja książki: Marek Nowakowski, "Pióro. Autobiografia literacka"

materiały prasowe
Autor wchodzi na warszawskie salony, do redakcji tygodników i miesięczników literackich, pozostaje jednak w swoim światku Włoch i okolic.

Z tych Włoch pod Warszawą. Niby blisko stolicy, a jednak daleko. „Czułem się jak człowiek z zabitej deskami prowincji” – pisze Marek Nowakowski (ur. w 1935 r.), wspominając swe pierwsze kroki adepta sztuki pisarskiej. Literatura dla chłopaka z Włoch, ale też innych chłopaków wkraczających wówczas z rozmachem w dorosłe życie, była najlepszym z pomysłów na życie w czasach mrocznego PRL. Jak wspomina w autobiografii literackiej: „Pisanie wydawało się nam szansą wyzwolenia”. Choć nie zawsze się to udawało.

Autor „Tego starego złodzieja” i „Benka Kwiaciarza” wchodzi na warszawskie salony, do modnych klubów i domów pracy twórczej, do redakcji tygodników i miesięczników literackich, pozostaje jednak w swoim światku Włoch i okolic. Żyje w dwóch różnych środowiskach, a to dla pisarza ciekawy punkt widzenia. W „Piórze”, które jest jednym wielkim monologiem (choć może podział na rozdziały ułatwiałby czytanie), mamy pasjonujący opis ówczesnych obyczajów nie tylko literackich, żywe portrety ludzi, którzy go kształtowali jako pisarza i człowieka. Jarosław Iwaszkiewicz, Jerzy Andrzejewski, Władysław Broniewski, Maria Dąbrowska, Anatol Stern, Adolf Rudnicki, Kazimierz Brandys, a z młodszych – Stanisław Grochowiak, towarzysz alkoholowych eskapad Nowakowskiego.

Najważniejsza jest chyba przyjaźń z Wilhelmem Machem mieszkającym na ulicy Widok, w tym czasie ciekawej i żywej ulicy. Tym sentymentalnym wspomnieniem kończy Nowakowski swą książkę: „Cholernie wyraziście zapamiętałem ulicę Widok. Z tej ulicy ruszyłem w labirynt innych ulic. Nie ma Małgorzatki. Nie ma baru Pod Bombą. Nie ma już od dawna ulicy Widok w starym kształcie. Tej obecnej unikam starannie”.

Marek Nowakowski, Pióro. Autobiografia literacka, Iskry, Warszawa 2012, s. 220

Polityka 21.2012 (2859) z dnia 23.05.2012; Afisz. Premiery; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Chłopak z Włoch"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną