Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Strażnik piłkarskich mitów

Książki „kopane” na weekend

materiały prasowe
Żeby rozumieć futbol tak jak Stefan Szczepłek, należy przynajmniej raz w życiu strzelić z przewrotki gola marzenie, ale też poczuć ból, gdy rywal się śmieje, a my płaczemy, choć miało być odwrotnie.
materiały prasowe

Szczepłek marzenie o byciu piłkarzem, mimo niemałych zadatków, porzucił w wieku szkolnym. Ale od pół wieku z błyskiem w oku ogląda mecze. Był na niejednym mundialu, widział w akcji najlepszych, wciąż jednak jest nienasycony – kiedy czuje zew, podejmuje niemały wysiłek podróżniczy, bo np. gra gdzieś młodzieżówka. To się nazywa uzależnienie.

„Żonglerka” to autorski wybór felietonów, które przez ponad 10 lat ukazywały się w „Rzeczpospolitej”. Oddają one stosunek Szczepłka do futbolu – jest w nich zachwyt nad artyzmem, tęsknota za dawnymi czasami i ludźmi, niezgoda na handlowanie wartościami. Są to kawałki mądre, wzruszające, ironiczne, zabawne, a kiedy trzeba – cięte. Ale Szczepłek najlepiej czuje się jako strażnik mitów i wyznawca wiary.

Za jego nieuleczalną miłość do futbolu odpowiada między innymi Kazimierz Deyna. Szczepłek był jednym z jego najbliższych przyjaciół i niedługo po śmierci „Kaki” (w 1989 r.) poświęcił mu biografię. Teraz dostajemy jej wersję rozszerzoną i uaktualnioną. „Deyna” to coś więcej niż potwierdzenie, że ów był wielkim piłkarzem oraz kruchym człowiekiem – zamkniętym w sobie i nieodpornym na pokusy życia, które w końcu przyczyniły się do jego tragicznego końca. To również opowieść o ludziach ze złotego pokolenia polskiej piłki: z jednej strony słusznie wywyższanych do rangi bohaterów, ale z drugiej – uwikłanych w tamtejszą rzeczywistość i w sensie sportowym tragicznych, bo spędzających najlepsze lata w socjalistycznej ojczyźnie.

Stefan Szczepłek, Żonglerka, Oficyna Wydawnicza Przybylik, Warszawa 2012, s. 272. Ocena: 5/6
Stefan Szczepłek, Deyna, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2012, s. 288. Ocena: 5/6

Polityka 23.2012 (2861) z dnia 06.06.2012; Afisz. Premiery; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Strażnik piłkarskich mitów"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Mario Bros. Ulubiony bohater dorosłych i dzieci. Sam ma w sobie coś z dziecka

Jak to się stało, że ulubionym bohaterem dorosłych i ich dzieci stał się wąsaty hydraulik w czerwonej czapce?

Michał R. Wiśniewski
23.05.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną