Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Węzły życia i twórczości

Recenzja książki: Radosław Romaniuk, "Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza"

materiały prasowe
Autor potrafił dotrzeć do informacji ważnych z biografii Iwaszkiewicza, a nieznanych nawet córce Marii.

Książka rozpoczyna się od razu, nie ma wstępów, tłumaczeń, wyjaśnień i zapewnień. Jest pierwsze zdanie, że Jarosław Iwaszkiewicz urodził się... i potem po kolei. Aż do 1939 r., gdyż to na razie jest tom pierwszy biografii pisarza, już widać, że prowadzonej z niezwykłą skrupulatnością i z dużym rozmachem. Jej autor, człowiek jeszcze przecież bardzo młody (ur. 1975) zdążył do swojego dzieła przygotować się licznymi studiami literaturoznawczymi i opracowaniami edytorskimi, w tym między innymi „Dzienników” pióra Iwaszkiewicza, jego „Listów do córek” czy korespondencji z Konstantym A. Jeleńskim i Teresą Jeleńską.

Ta opowieść o życiu i twórczości Iwaszkiewicza – jak to się mówi – rzeczywiście wyszła spod pióra autora, który literaturę zna, kocha i próbuje analizować, ma do tego solidne akademickie wykształcenie. Ale także badacza czytającego źródła, konfrontującego ze sobą różnorodne, a nieraz sprzeczne przekazy. Ostrożnego w stawianiu tez, niemniej nieubłaganego w tropieniu śladów, myślę, że bardzo przypominającego w tej metodzie historyków zawodowo nieufnych wobec faktów niepotwierdzonych, nazwalibyśmy je umownie – nadto literackich. Te penetracje źródłowe dały znakomite rezultaty, okazało się, że Radosław Romaniuk potrafił dotrzeć do informacji ważnych z biografii Iwaszkiewicza, a nieznanych nawet córce Marii, o czym pisze ona po lekturze tej książki.

Nie jest to jednak kronika, to jest właśnie opowieść, zdyscyplinowana i skontrolowana, ale jednak bardzo barwna, bogata i żywa. Jest to również podróż po tamtej epoce (może raczej tamtych epokach), po różnych, jakże odmiennych, środowiskach i salonach, regionach, miastach i państwach, po polskości wreszcie. Iwaszkiewicz jest wielkim tematem, to jasne, jego życie i jego twórczość, splecione w węzły tajemnicze i gordyjskie, przyciągały od dawna uwagę, zwłaszcza w okresie po 1945 r., a potem po 1989 r. Radosław Romaniuk na dobre weźmie się za to jednak w tomie następnym.

Radosław Romaniuk, Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza, tom I, Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2012, s. 620

Polityka 44.2012 (2881) z dnia 29.10.2012; Afisz. Premiery; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Węzły życia i twórczości"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Przebudzenie na Majdanie. 10 lat temu nikt nie postawiłby hrywny na to, że dojdzie do rewolucji

Ucieczka prezydenta Wiktora Janukowycza 22 lutego 2014 r. stała się symbolem zwycięstwa ukraińskiej Rewolucji Godności. Dała także pretekst do aneksji Krymu i rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie.

Edwin Bendyk
20.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną