Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Węzły życia i twórczości

Recenzja książki: Radosław Romaniuk, "Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza"

materiały prasowe
Autor potrafił dotrzeć do informacji ważnych z biografii Iwaszkiewicza, a nieznanych nawet córce Marii.

Książka rozpoczyna się od razu, nie ma wstępów, tłumaczeń, wyjaśnień i zapewnień. Jest pierwsze zdanie, że Jarosław Iwaszkiewicz urodził się... i potem po kolei. Aż do 1939 r., gdyż to na razie jest tom pierwszy biografii pisarza, już widać, że prowadzonej z niezwykłą skrupulatnością i z dużym rozmachem. Jej autor, człowiek jeszcze przecież bardzo młody (ur. 1975) zdążył do swojego dzieła przygotować się licznymi studiami literaturoznawczymi i opracowaniami edytorskimi, w tym między innymi „Dzienników” pióra Iwaszkiewicza, jego „Listów do córek” czy korespondencji z Konstantym A. Jeleńskim i Teresą Jeleńską.

Ta opowieść o życiu i twórczości Iwaszkiewicza – jak to się mówi – rzeczywiście wyszła spod pióra autora, który literaturę zna, kocha i próbuje analizować, ma do tego solidne akademickie wykształcenie. Ale także badacza czytającego źródła, konfrontującego ze sobą różnorodne, a nieraz sprzeczne przekazy. Ostrożnego w stawianiu tez, niemniej nieubłaganego w tropieniu śladów, myślę, że bardzo przypominającego w tej metodzie historyków zawodowo nieufnych wobec faktów niepotwierdzonych, nazwalibyśmy je umownie – nadto literackich. Te penetracje źródłowe dały znakomite rezultaty, okazało się, że Radosław Romaniuk potrafił dotrzeć do informacji ważnych z biografii Iwaszkiewicza, a nieznanych nawet córce Marii, o czym pisze ona po lekturze tej książki.

Nie jest to jednak kronika, to jest właśnie opowieść, zdyscyplinowana i skontrolowana, ale jednak bardzo barwna, bogata i żywa. Jest to również podróż po tamtej epoce (może raczej tamtych epokach), po różnych, jakże odmiennych, środowiskach i salonach, regionach, miastach i państwach, po polskości wreszcie. Iwaszkiewicz jest wielkim tematem, to jasne, jego życie i jego twórczość, splecione w węzły tajemnicze i gordyjskie, przyciągały od dawna uwagę, zwłaszcza w okresie po 1945 r., a potem po 1989 r. Radosław Romaniuk na dobre weźmie się za to jednak w tomie następnym.

Radosław Romaniuk, Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza, tom I, Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2012, s. 620

Polityka 44.2012 (2881) z dnia 29.10.2012; Afisz. Premiery; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Węzły życia i twórczości"
Więcej na ten temat

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną