Książki

Zagubiony wśród zaginionych

Recenzja książki: Arnaldur Indriđason, "Jezioro"

materiały prasowe
Powieść trzyma wysoki poziom.

Obok Szweda Johana Theorina czy Fina Mattiego Rönkä Arnaldur Indriđason jest jednym z najoryginalniejszych twórców skandynawskich kryminałów. I chociaż „Jezioro” nie jest jego najlepszą powieścią, to trzyma wysoki poziom. Pisarz powraca w niej do wątku przewijającego się przez cały cykl o policjancie Erlendurze Sveinssonie z Reykjavíku – historii zaginionych ludzi. Wiąże się to z głęboką traumą komisarza, spowodowaną zaginięciem w dzieciństwie jego młodszego brata. Chłopiec nigdy się nie odnalazł, a policjant nie przepracował właściwie żałoby, co odcisnęło piętno na całym jego dorosłym życiu. Tym razem też, zamiast zajmować się sprawą szczątków mężczyzny (obciążonych starym radzieckim urządzeniem podsłuchowym), które znaleziono na dnie wyschniętego jeziora na Islandii, zafiksowuje się na przypadku sprzedawcy maszyn rolniczych, który dziesięciolecia temu wyszedł z domu po przysłowiowe zapałki i nie wrócił, pozostawiając pogrążoną przez lata w żalu narzeczoną. Policjant za wszelką cenę chce wyjaśnić tajemnicę zniknięć, ale jedynie wikła się w działania nieprzynoszące efektów, sam stając się zagubionym pośród cieni zaginionych.

Indriđason sporo miejsca poświęca w powieści historiom islandzkich komunistów, niegdyś zafascynowanych „jedynie słusznym ustrojem”. Ma to związek z jednym z głównych bohaterów książki, który lata temu studiował w NRD, co skończyło się dla niego życiową tragedią. Wielu skandynawskich autorów kryminałów przyznaje się do socjalistycznych poglądów, ale jedynie nieliczni – w tym Indriđason – zwracają uwagę na to, jak ponure w skutkach może być ideologiczne fatalne zauroczenie.

 

Arnaldur Indriđason, Jezioro, przekł. Jacek Godek, POLITYKA Sp. z o.o. SKA i W.A.B., Warszawa 2013, s. 352

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 35.2013 (2922) z dnia 27.08.2013; Afisz. Premiery; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Zagubiony wśród zaginionych"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Jerzy Stuhr (1947–2024). Półśrodki go nie interesowały

Wielcy artyści pozostawiają po sobie legendę. Jerzy Stuhr zostawił ich kilka: inteligenta, moralisty, nauczyciela i mistrza rozrywki.

Janusz Wróblewski
16.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną