Co właściwie człowiek jest winien swoim rodzicom, zwłaszcza sędziwym? Miłość, czas, pieniądze, bezwarunkowe poświęcenie? Opieka dzieci nad rodzicami to coraz większa strefa tabu i poczucia winy.
Do czego są nam potrzebne panteony wielkich Polaków? Gdzie powinien być polski panteon i kogo w nim złożyć?
Oburzacie się na nas? A co wy z tego rozumiecie?
Co tak porywa ludzi, że niezależnie od poziomu inteligencji wspólnie skaczą, krzyczą i klną na stadionach, machając szalikami?
Kończy się czas Platformy, jej notowania spadają, a więc rozpadnie się i będzie można zacząć budować coś, co w końcu stanie się koalicjantem PiS – w taki plan Gowin wierzy i konsekwentnie go realizuje.
Amerykańskie lotniskowce płyną na Morze Śródziemne, Barack Obama wprost grozi interwencją wojskową.
Gdy kończą się wakacje, a posłowie wracają na Wiejską i do mediów, polityka zwykle przyspiesza, politycy szukają lekarstwa na jesienny ból głowy. A ta jesień będzie bolesna.
Oto paradoks: jeśli chcemy dbać o dobro kur, powinniśmy kupować jajka z chowu ekologicznego. Jeśli chcemy dbać o zdrowie własne, powinniśmy wybrać jajka z chowu klatkowego.
Bezdomni chcą uczyć pracowników wielkich korporacji kreatywności i sztuki przetrwania. Są chętni na ten nowy survival.
Trwa dyskusja, czy powinniśmy zlikwidować gimnazja. Czym taka reforma różniłaby się od poprzednich i czy uzdrowiłaby polską oświatę?
Każdego roku amatorzy wypoczynku pod palmami przeżywają chwile napięcia: uda się wyjechać czy nie? Na przeszkodzie stawały już bankructwa biur podróży, ptasia grypa, a teraz kryzys w Egipcie. Jak nie epidemia, to przemarsz wojsk.
Polskie państwo planuje wydać dziesiątki milionów złotych na modernizację armii i zakup uzbrojenia. W naszym specjalnym raporcie chcemy przybliżyć sytuację w polskiej zbrojeniówce, pokazać, jakie w niej mamy spory i wybory.
W Ameryce, która ma czarnoskórego prezydenta, dyskryminacja rasowa wciąż ma się dobrze. Marzenie Martina Luthera Kinga jeszcze się nie ziściło.
Po ostatnich krwawych wydarzeniach w Kairze generał Abdel Fattah al-Sisi został bohaterem liberalnego Egiptu. Choć do władzy wynieśli go islamiści.
Gibraltar to jedno z ostatnich brytyjskich wspomnień o Imperium. To, co z niego pozostało, przynosi Brytyjczykom więcej problemów niż pożytku, ale wciąż poprawia samopoczucie.
W 1939 r. Niemcy postanowili podbić Polskę, ale zajęcie Śląska zamierzali pozostawić deutschschlesierom – do niedawna jeszcze mieszkańcom tych okolic, marzącym o wywołaniu zrywu, który zmazałby hańbę porażki, jaką ponieśli podczas powstań śląskich.
Wiek XX jest wystawiony na sprzedaż. Na półkach księgarskich, w TV i na wystawach można znaleźć świetnie udokumentowane, ale kompletnie przeciwstawne tezy i alternatywne historie. Jak te dotyczące wybuchu i przebiegu obu wojen światowych.
Z sir Rogerem Penrose’em z University of Oxford o przeszłości i przyszłości Wszechświata rozmawia Maciej Dunajski.
Język nam chamieje. Brzydkie słowa królują w domach, na ulicach, w szkołach i mediach. Ale nawet jeśli nasilenie wulgaryzmów to zjawisko nowe, samo upodobanie do soczystych przekleństw mamy we krwi.
Kryzys się kończy – z ostrożnym optymizmem donoszą ekonomiści. Coraz lepiej radzą sobie największe gospodarki, bo choć Chiny nieco zwolniły, wigoru nabierają Stany Zjednoczone. Wielu analityków ma jednak wątpliwości, czy nowy wzrost przełoży się na nowe miejsca pracy.
Film przypomina wolno snujący się dokument przetykany bluegrassowymi piosenkami.
Chwilami film przypomina przesłodzoną reklamówkę.
Realistyczna, pozbawiona uroku młodzieżowa komedia o dorastaniu i pierwszych miłosnych rozczarowaniach trzech wrażliwych uciekinierów.
Ciekawa wystawa.
W drugim sezonie, oprócz perypetii miłosnych, pojawi się wątek dawnej gwiazdy nieudolnie prowadzącej schronisko dla psów oraz... perspektywa końca świata.
Czyta się to bardzo dobrze. Nie przeszkadza nawet nie najlepsze tłumaczenie.
Jest coś przerażającego w swobodnej szczerości tej książki, w jej – przepraszam za wyrażenie – bebechowatości.
Powieść trzyma wysoki poziom.
Warto kibicować temu przedsięwzięciu.
Można ich rozpoznać z daleka.
To najlepsze polskie dzieła powstałe niedługo przedtem, zanim wszelkie hierarchie poprzestawiał genialny Fryderyk.
Wystawa w Zachęcie i książka o fotografii prasowej PRL potwierdzają renesans zainteresowania zdjęciami z epoki i ich historiami. Czego tak naprawdę w nich szukamy?
O zawodzie profilera, morderczyniach i zainfekowaniu zbrodnią - mówi Katarzyna Bonda.
Letni sezon, pełen występów wielkich gwiazd, pokazał, że i w Polsce robi się pieniądze, sprzedając coś więcej poza samym koncertem.
15 lat temu Marek Moś zamienił smyczek pierwszego skrzypka najlepszego polskiego kwartetu smyczkowego na batutę początkującego dyrygenta. Dziś jego orkiestrę AUKSO podziwia publiczność zarówno filharmonii, jak i Open’era.
– To bardzo przykre, kiedy opowiada ci się o czymś, a ty przerywasz i zaczynasz cytować profile niań – słyszę od mamy moich dzieci.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Nad Jeziorem Powidzkim raz do roku można zobaczyć syreny. Nurkowanie jak w filmie „Wielki błękit”, w wersji tylko dla kobiet.
Stworzył najważniejszy produkt w historii Apple – komputer, jaki do tej pory znamy. Wielki Steve. Jobs? Nie, Wozniak. Wciąż najbardziej niedoceniony bohater Doliny Krzemowej.
Media donoszą, że oprócz komarów, najbardziej dokuczliwi są tego lata kibole i pisiory.
Karol powiada, że mówią o nim Gowinhood z wyciętego lasu. On się raczej mało komu podoba, ale co w lustro spojrzy, to aż kraśnieje.
Na co dzień żyją w cieniu, również dosłownie. Anna Bedyńska, autorka projektu fotograficznego White Power, postanowiła wyciągnąć albinosów z ukrycia. I postawiła w pełnym świetle, którego tak unikają.