Świat

Trzecia płeć

W Europie przeciętnie jedno dziecko na 5 tys. rodzi się z narządami obu płci naraz. W Europie przeciętnie jedno dziecko na 5 tys. rodzi się z narządami obu płci naraz. Evan Kafka/Getty Images / FPM

Od 1 listopada Niemcy staną się pierwszym krajem w Europie, w którym rodzice i lekarze będą mogli zrezygnować z określenia płci noworodka. W takim przypadku w rubryce płeć znajdzie się termin: nieustalona. Chodzi o ułatwienie życia dzieciom, które rodzą się z narządami płciowymi obu płci naraz. Okazuje się, że z takim wrodzonym zaburzeniem różnicowania narządów płciowych rodzi się w Europie przeciętnie jedno dziecko na 5 tys. Wprowadzenie tej „trzeciej płci” jest wynikiem orzeczenia niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że płeć subiektywnie odczuwana i przeżywana należy do podstawowych praw człowieka. Osoby z płcią nieustaloną mogą w każdym momencie zmodyfikować tożsamość w księgach stanu cywilnego.

Polityka 35.2013 (2922) z dnia 27.08.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kultura

Ranking najlepszych galerii według „Polityki”. Są spadki i wzloty. Korona zostaje w stolicy

W naszym publikowanym co dwa lata rankingu najlepszych muzeów i galerii sporo zmian. Są wzloty, ale jeszcze częściej gwałtowne pikowania.

Piotr Sarzyński
11.03.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną