Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Kandydaci z Utøyi

Aż 33 młodych Norwegów, którzy przeżyli masakrę na wyspie Utøya, startuje w wyborach parlamentarnych 9 września. Jest wśród nich Prableen Kaur, która w słynnej relacji zaraz po ataku opowiadała o tym, jak udawała martwą pod ciałami zabitych kolegów. Kaur twierdzi, że sukces wyborczy tych, którzy przeżyli, będzie największą porażką ich niedoszłego mordercy Andersa Breivika.

W lipcu 2011 r. w Oslo i na pobliskiej wyspie Breivik zabił łącznie 77 osób. W sierpniu 2012 r. sąd skazał go na 21 lat więzienia. Podczas procesu nie ukrywał, że jego celem byli członkowie młodzieżówki rządzącej w Norwegii Partii Pracy, którzy na Utøyi mieli wówczas obóz szkoleniowy. Twierdził, że w ten sposób chciał ukarać partię najbardziej przychylną imigrantom.

Zaraz po zamachach poparcie dla socjaldemokratycznej Partii Pracy poszybowało, a w ciągu kilku miesięcy liczba członków jej młodzieżówki zwiększyła się o 40 proc. Dziś jednak sondaże wskazują, że szef socjaldemokratów Jens Stoltenberg nie zostanie premierem na trzecią kadencję, a wybory wygra Partia Konserwatywna, która może utworzyć koalicję z prawicową Partią Progresywną. To za sprawą jej członków do Norwegii powrócił ostry język antyimigrancki. Szef progresistów ostatnio domagał się, aby wszystkich Romów wyrzucić z kraju.

Polityka 35.2013 (2922) z dnia 27.08.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 8

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną