Steve Wozniak - legenda pod znakiem Apple

Druga połówka Jabłka
Stworzył najważniejszy produkt w historii Apple – komputer, jaki do tej pory znamy. Wielki Steve. Jobs? Nie, Wozniak. Wciąż najbardziej niedoceniony bohater Doliny Krzemowej.
Ojciec Steve’a zaszczepił w nim miłość do elektroniki i szacunek dla inżynierii.
Manuel Bruque/EPA/PAP

Ojciec Steve’a zaszczepił w nim miłość do elektroniki i szacunek dla inżynierii.

Do kin wchodzi film „jOBS” Joshuy Michaela Sterna, skupiony na postaci zmarłego przed dwoma laty słynnego lidera Apple. Kontrowersje wzbudzał już przed premierą. Powątpiewano w sens obsadzenia w roli tytułowej mdławego Ashtona Kutchera, autora kuriozalnego porównania Steve’a Jobsa do „Leonarda da Vinci naszej generacji”, co źle wróżyło roli. Obawiano się wyrachowanej kapitulacji przed oczekiwaniami mas, które na Steve’a Jobsa patrzą niemal jak na Mesjasza. W każdym, kto zna choć pobieżnie historię Apple, musiał budzić niesmak slogan promujący obraz Sterna: „Do rozpętania rewolucji potrzebny jest tylko jeden człowiek”. Bo Jobs sam nie osiągnąłby niczego.

Gloryfikację Jobsa i umniejszanie zasług innych wytyka autorom filmu współzałożyciel Apple, który – zgodnie z przewidywaniami – nie zostawił na filmie suchej nitki. Steve „Woz” Wozniak.

Największym talentem Jobsa była zawsze zdolność do eksploatacji cudzych talentów. W kluczowej, pierwszej fazie istnienia Apple – geniuszu inżynieryjnego Steve’a Wozniaka, któremu zawdzięczamy komputer osobisty w kształcie, jaki dziś znamy – relatywnie prosty w obsłudze, z klawiaturą i ekranem.

To nie tandem Jobs&Woz zaprojektował przełomowe komputery Apple I i Apple II, jak często się uważa. Były to autorskie konstrukcje Woza. Inna rzecz, że gdyby nie Jobs, firma Apple nigdy nie zarobiłaby na Apple II fortuny.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną