Książki

Znaki i sensy pamięci

Recenzja książki: „Węzły pamięci Niepodległej Polski”, Praca zbiorowa

materiały prasowe
Nie jest to zbiór zdawkowych not, czasami są to dość obszerne studia, wszystkie podpisane z imienia i nazwiska, jak się można przekonać, przygotowane przez renomowanych i znanych historyków.

To dzieło jest trochę encyklopedią owych tytułowych węzłów pamięci Niepodległej Polski, trochę zbiorem opracowań i studiów na rozrzucone – choć zawsze uzasadnione – tematy, hasła i znaki, które jakoś ukazują ważne fragmenty i wątki historii. Wśród kilkuset haseł, obok tych klasycznych, jak „Insurekcja kościuszkowska”, „Demokracja szlachecka”, „Bitwa Warszawska”, znalazły się również takie, jak „Czworaki”, „Inżynierowie”, „Portret trumienny”, „Kresy”, „Śpiewnik domowy”. Notabene do książki został dodany zestaw CD z „pieśniami i piosenkami” oraz „Głosy i dźwięki”, a wśród nich radiowe przemówienie prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego z 11 września 1939 r. (...)

 

 

Węzły pamięci Niepodległej Polski, Fundacja Węzły Pamięci, Muzeum Historii Polski, Wydawnictwo Znak, Kraków–Warszawa 2014, s. 1064

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

 

Polityka 22.2014 (2960) z dnia 27.05.2014; Afisz. Premiery; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Znaki i sensy pamięci"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021