Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Książki

Klaudyna dorasta

Recenzja książki: Claude Francis, Fernande Gontier, „Colette. Biografia”

materiały prasowe
Twórczość Colette przyćmiły kontrowersje i dramaty z jej udziałem – Francis i Gontier przepisały ten życiorys od nowa.

Colette lubiła szokować i odstawać, co współcześnie może nie zaskakuje, ale na przełomie XIX i XX w. mogło narażać na ostracyzm. I to nawet w dobie belle époque, tuż po tym, jak szlaki emancypacji przetarła George Sand. Ale nie Sand patronowała Colette, lecz Charles Fourier, socjalista i wyznawca radykalizmu seksualnego, zakładającego wyższość namiętności nad refleksją i jakimkolwiek moralnym porządkiem. Hołdującą takim wartościom Colette trudno było – i opinii publicznej, i biografom – postrzegać inaczej niż przez pryzmat skandali, biseksualności, burzliwych związków i rozstań. Działo się to i dzieje ze szkodą dla samej twórczości. „Biografia” Claude Francis i Fernande Gontier ma tę przewagę nad innymi studiami biograficznymi Colette, że wyłania się z niej obraz wyważony, zniuansowany, nieograniczony do klisz.

Colette nie jest więc tutaj tylko skandalistką ani tylko autorką popularnej serii o Klaudynie. To bohaterka dużo bardziej złożona. Młoda Gabri nie znała literatury dziecięcej, „urodziła się, czytając Balzaca”, od zwierząt wolała rośliny, religijne rytuały od tego, co w istocie oznaczają. Wychowana w duchu fourieryzmu, pozostawała pod wpływem ekscentrycznej matki. Pogardzała biernością, nie znosiła też poprawek, więc darła zapisane kartki, jeśli tylko nie spełniały jej oczekiwań. Colette prowadziła nawet salon kosmetyczny, nie do końca uczciwie badając sekrety konkurencji. Biografki objęły cały ten bujny życiorys, począwszy od dalekich przodków pisarki, a na jej śmierci kończąc (nawet na pogrzebie nie obyło się bez skandalu), akcentując przede wszystkim jej literacką, również tę mniej znaną, aktywność. Twórczość Colette przyćmiły kontrowersje i dramaty z jej udziałem – Francis i Gontier przepisały ten życiorys od nowa. Dlatego po lekturze ma się ochotę zajrzeć do książek, a nie plotkarskich kronik.

 

Claude Francis, Fernande Gontier, Colette. Biografia, przeł. Katarzyna Bartkiewicz, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2014, s. 544

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 35.2014 (2973) z dnia 26.08.2014; Afisz. Premiery; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Klaudyna dorasta"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Janusz Rewiński: Misiek, Siara, „Gęba” nowej Polski. Nie uznawał półśrodków, a wszyscy go kochali

Dla wielu na zawsze pozostanie przede wszystkim Siarą z „Kilera”, lecz aktorskie kreacje Janusza Rewińskiego ułożyły się w symboliczną kronikę czasów: upadku komunizmu, bolączek transformacji ustrojowej, politycznych podziałów.

Jakub Demiańczuk
11.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną