Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Książki

Sztuka tracenia

Recenzja książki: Zadie Smith, „Lost and Found. Opowiadania”

materiały prasowe
Zadie Smith, która i w życiu, i w twórczości łączy kontynenty, chce pisać opowiadania, które będą miały i rozmach amerykański, i precyzję klasycznej brytyjskiej literatury.

Nie mam wrodzonego talentu do tworzenia opowiadań” – pisze Zadie Smith w posłowiu. Pewniej się czuje w dłuższych formach, czyli w powieściach, bo jako pisarka jest – jak twierdzi – „rozwlekła i gadatliwa”. Przede wszystkim jest pisarką świetną, autoironiczną, stawia sobie trudne wyzwania. I rzeczywiście te trzy opowiadania napisane dla „New Yorkera” i magazynu „Granta” są misternymi miniaturami. Opowiadania zupełnie inaczej traktuje się w Ameryce i Wielkiej Brytanii – w Stanach są cenione i dobrze opłacane, ale stają się towarem masowym na kursach twórczego pisania. Zadie Smith, która i w życiu, i w twórczości łączy kontynenty, chce pisać opowiadania, które będą miały i rozmach amerykański, i precyzję klasycznej brytyjskiej literatury. I te krążące wokół utraty teksty są właśnie takie, choć „Martho, Martho” mógłby być też początkiem powieści. Martha, antypatyczna 20-latka, chce wynająć dom i w trakcie zwiedzania kolejnych miejsc dociera do niej, że nie potrzebuje dużego mieszkania, bo nikt nie przyjedzie. Wielkie domy łączą te wszystkie opowiadania, kojarzą się z tym, czego bohaterom brakuje.

Najbardziej poruszające jest drugie opowiadanie, „Hanwell w piekle”, o kucharzu daltoniście, który czeka na swoje córki. Razem z narratorem spędzają jedną noc, pijąc i malując pokój dla córek. To wyraz smutku życia po utracie i złudnej nadziei. Ostatnie opowiadanie o czarnoskórej służącej daje z kolei rodzaj otwarcia, utrata nie jest ostateczna, pojawia się coś nowego. Bardzo przyjemnie jest dostrzegać przy uważnej lekturze, jak te postaci i opowiadania są dobrze skonstruowane. Pozostaje żal, że są tylko trzy. Tym bardziej że w „New Yorkerze” właśnie pojawiło się następne.

Zadie Smith, Lost and Found. Opowiadania, przeł. Michał Kłobukowski, Znak, Kraków 2015, s. 160

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 24.2015 (3013) z dnia 09.06.2015; Afisz. Premiery; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Sztuka tracenia"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną