Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Sztuka tracenia

Recenzja książki: Zadie Smith, „Lost and Found. Opowiadania”

materiały prasowe
Zadie Smith, która i w życiu, i w twórczości łączy kontynenty, chce pisać opowiadania, które będą miały i rozmach amerykański, i precyzję klasycznej brytyjskiej literatury.

Nie mam wrodzonego talentu do tworzenia opowiadań” – pisze Zadie Smith w posłowiu. Pewniej się czuje w dłuższych formach, czyli w powieściach, bo jako pisarka jest – jak twierdzi – „rozwlekła i gadatliwa”. Przede wszystkim jest pisarką świetną, autoironiczną, stawia sobie trudne wyzwania. I rzeczywiście te trzy opowiadania napisane dla „New Yorkera” i magazynu „Granta” są misternymi miniaturami. Opowiadania zupełnie inaczej traktuje się w Ameryce i Wielkiej Brytanii – w Stanach są cenione i dobrze opłacane, ale stają się towarem masowym na kursach twórczego pisania. Zadie Smith, która i w życiu, i w twórczości łączy kontynenty, chce pisać opowiadania, które będą miały i rozmach amerykański, i precyzję klasycznej brytyjskiej literatury. I te krążące wokół utraty teksty są właśnie takie, choć „Martho, Martho” mógłby być też początkiem powieści. Martha, antypatyczna 20-latka, chce wynająć dom i w trakcie zwiedzania kolejnych miejsc dociera do niej, że nie potrzebuje dużego mieszkania, bo nikt nie przyjedzie. Wielkie domy łączą te wszystkie opowiadania, kojarzą się z tym, czego bohaterom brakuje.

Najbardziej poruszające jest drugie opowiadanie, „Hanwell w piekle”, o kucharzu daltoniście, który czeka na swoje córki. Razem z narratorem spędzają jedną noc, pijąc i malując pokój dla córek. To wyraz smutku życia po utracie i złudnej nadziei. Ostatnie opowiadanie o czarnoskórej służącej daje z kolei rodzaj otwarcia, utrata nie jest ostateczna, pojawia się coś nowego. Bardzo przyjemnie jest dostrzegać przy uważnej lekturze, jak te postaci i opowiadania są dobrze skonstruowane. Pozostaje żal, że są tylko trzy. Tym bardziej że w „New Yorkerze” właśnie pojawiło się następne.

Zadie Smith, Lost and Found. Opowiadania, przeł. Michał Kłobukowski, Znak, Kraków 2015, s. 160

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 24.2015 (3013) z dnia 09.06.2015; Afisz. Premiery; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Sztuka tracenia"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Musicale na fali. Taki mało rozśpiewany z nas naród, a nie ma spektaklu bez piosenki

Nie należymy do narodów rozśpiewanych, ale w teatrze trudno dziś znaleźć spektakl bez choćby jednej piosenki. Przybywa też dobrych rodzimych musicali.

Aneta Kyzioł
18.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną