O wyniku wyborów prezydenckich w dużej mierze zadecydował internet. Dla rosnącej grupy polskich wyborców to główne dziś medium i źródło informacji o polityce. Nie wszyscy jeszcze to zrozumieli.
Platforma chyba oswaja się już z myślą o opozycyjnych ławach. Nie chce więc dla mało prawdopodobnego zwycięstwa ryzykować gwałtownych zmian i trwałości partii. Problem w tym, że może za wcześnie na taki pesymizm, a w opozycji też może nie przetrwać.
Od sierpnia będzie lepiej – westchnął z nadzieją podczas procesji z okazji święta Bożego Ciała kardynał Stanisław Dziwisz.
Przez cały wydłużony weekend media w Polsce żyły sprawą obrazu „Ostatnia wieczerza” prof. Macieja Świeszewskiego.
Trzy problemy były najważniejsze na zakończonym właśnie szczycie G7 w Bawarii: agresja Rosji wobec Ukrainy, tzw. Państwo Islamskie i uchodźcy napływający do Europy oraz wpływ człowieka na globalne ocieplenie.
Miało być 400, a jest 258 – to skala porażki Recepa Tayyipa Erdoğana.
Po 14 latach budowy, na początku lipca zwodowany ma być wreszcie okręt patrolowy ORP Ślązak.
Ekonomista Ryszard Petru wszedł w politykę. W pierwszych sondażach przekracza próg wyborczy, ale jego przyszłość zależy głównie od formy PO, a partia Ewy Kopacz byłaby główną ofiarą jego sukcesu.
Z zamieszania na scenie politycznej mogą skorzystać nowe twory polityczne, które będą toczyć ze sobą bardziej współczesny spór niż dotychczasowe partie.
W tym roku w całej gminie Dubicze Cerkiewne urodziło się jedno dziecko. A w gnieździe przed urzędem padły wszystkie młode bociany.
Jak personel warszawskiej izby wytrzeźwień współuzależnił się od humorów przełożonej.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach innowacji walczy z bezrobociem za pomocą komputerowego algorytmu.
A u was biją Murzynów, powiedział Pietka, kiedy kolega z powiatu wyśmiewał go, że bierze sześć złotych za godzinę. Obaj mieli swoje racje. Pietka tyra za grosze. W Strzelcach pobili chłopaków za kolor skóry.
Od tego, żeby niewidzialna ręka rynku nie waliła nas pięścią po głowie, jest państwo. Nasze państwo albo jest wobec tej pięści bezsilne, albo wręcz staje po stronie silniejszego. Czyli korporacji, a nie poszkodowanych przez nie klientów.
Piękna Helena doprowadziła do wojny trojańskiej, oranżada Hellena do wojny kaliskiej. Toczą ją sąsiedzi Zenon Sroczyński i Jan Kolański. To jedna z wielu batalii o znaki towarowe.
Ferdinand Porsche stworzył legendarnego garbusa, a jego wnuk Ferdinand Piëch wprowadził Volkswagena do światowej elity. Po paru dekadach niepodzielnych rządów musiał odejść z rodzinnej firmy, nie mogąc się dogadać z własnymi krewnymi. Co dalej z Volkswagenem?
Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili został gubernatorem obwodu odeskiego. To jeden z wielu zaciężnych reformatorów na ukraińskiej służbie. Pojawiają się nawet ironiczne głosy, że do kompletu brakuje tylko Chucka Norrisa i Arniego Schwarzeneggera.
W kolejnych wyborach oburzeni Europejczycy odsuwają od władzy stare partie polityczne. Ale zdziwi się ten, kto sądzi, że bez nich polityka będzie lepsza.
Rozpoczynające się euroigrzyska w Azerbejdżanie mają tyle wspólnego z Europą i ideą olimpijską, ile prezydent tego kraju z demokracją. Niewiele.
Przed 25 laty polityczne spory w obozie Solidarności osiągnęły punkt kulminacyjny. Skąd się wzięła tzw. wojna na górze i co przyniosła?
Mająca już 800 lat Wielka Karta Swobód nie stała się zwietrzałym zabytkiem. Wciąż jest w użyciu w świecie anglosaskim, głównie w USA. W czym tkwi jej siła?
W Polsce powstał nowy system organizacji nauki i nauczania, który można określić mianem centralizmu liberalno‑biurokratycznego.
Na pustyni Mojave w Kalifornii, godzinę drogi od jaskini hazardu Las Vegas, ukończono niedawno gigantyczne, i nie mniej ryzykowne niż wizyta w kasynie, przedsięwzięcie.
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Największą siłą filmu jest dyskretny, nienachalny ton, wyrażony spokojną pracą kamery, podkreślającą harmonię natury, niewinność przyrody i pejzażu.
Chwilami wydaje się, że film został nakręcony w czasach, o których opowiada.
O przekleństwie bycia zakochanym i niemożności przekroczenia granic samego siebie.
Spektakl powstał jako wkład Polskiego Baletu Narodowego w obchody 250-lecia teatru publicznego w Polsce.
Zadie Smith, która i w życiu, i w twórczości łączy kontynenty, chce pisać opowiadania, które będą miały i rozmach amerykański, i precyzję klasycznej brytyjskiej literatury.
Powieść, choć bawi się farsową, frywolną, a miejscami rozkosznie amoralną fabułą, próbuje zadawać poważne pytania.
Wielka historia stanowi tu przede wszystkim tło dla przesyconej sugestywną metaforyką prozy, w której przegląda się także nasz XX-wieczny los.
Płyta pełna dynamizmu i dobrej energii.
Najbardziej przekonująca jak dotąd propozycja Florence.
Daje szansę tym odbiorcom, którzy zapalonymi fanami reggae nie są.
W tym roku na 25. Festiwalu Mozartowskim premiera nowej inscenizacji „Wesela Figara”, stworzonej w koprodukcji z Operą Lwowską.
Na macierzystej scenie będzie można obejrzeć kilka spektakli z repertuaru Opery Krakowskiej.
Dwie wystawy otwarte równocześnie w Muzeum Narodowym w Krakowie pod wspólnym tytułem „Niech żyje sztuka” to dobra okazja, by przypomnieć osobliwą postać twórcy tych zbiorów: Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego.
Kobiety Hollywood mają dość nierównego traktowania. Ich nową falę protestów podsyciły nieoczekiwane efekty hakerskiego włamania na serwery firmy Sony.
Rozmowa z czołowym skandynawskim pisarzem Larsem Sabyee Christensenem, gościem warszawskiego Big Book Festival.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Świat mody też ma swoich antysystemowców. Są zmęczeni ciągłym dążeniem do ideału i próbują robić kariery jako modele i modelki dzięki temu, że różnią się od innych.
Im dostęp do naszej sieci blokuje władza, nam wgląd w poczynania 700 mln chińskich internautów ogranicza bariera językowa. Jak wygląda internet po drugiej stronie muru?
Wśród polskich piłkarzy mamy dziś bohaterów jedenastek sezonu w czterech najmocniejszych europejskich ligach. Jak to się przełoży na grę reprezentacji?
Wygrana Andrzeja Dudy wzbudziła wielkie nadzieje i oczekiwania. Podobno kilka dni temu zebrał się zwołany przez prezydenta elekta sztab antykryzysowy, aby omówić zagrożenia związane z tymi nadziejami i oczekiwaniami.
Wybory prezydenckie wygrał Pan Bóg. Tym razem PiS nie protestuje.
Pozazdrościłem prof. Bartoszewskiemu sloganu, który przeszedł do historii. Bardzo poważam zmarłego niedawno mentora polskich elit, zasłużonego historyka i dyplomatę, jednak slogan mam lepszy: nie warto być przyzwoitym!
Czasy są takie pokiełbaszone, że nie wiadomo nawet, czy w przyszłym tygodniu po wtorku będzie środa.
Jeśli na jedną szalę położysz Koran, a na drugą sprawy doczesne, uważaj, żeby żadna nie przeważyła – powtarza ukochany imam Pamirczyków.