Kraj

Marynarze czują wiatr

Marynarka Wojenna, po 14-letniej przerwie, dostaje w końcu nowy okręt

ORP Ślązak ORP Ślązak Wojciech Stróżyk / Reporter
Po 14 latach budowy, na początku lipca zwodowany ma być wreszcie okręt patrolowy ORP Ślązak.

Co prawda nie jest to jeszcze koniec zmagań, bo jednostka musi przejść cały proces wyposażania i uzbrajania, co potrwa kolejnych kilkadziesiąt miesięcy. A następnie załoga będzie poznawała okręt, co również potrwa. Ale jest przynajmniej światełko w tunelu: Marynarka Wojenna, po 14-letniej przerwie, dostanie wreszcie jakiś nowy okręt.

Przez ostatnie 20 lat MW zyskała jedynie dostosowany do jej potrzeb okręt wsparcia logistycznego ORP Kontradmirał Xawery Czernicki (w 2001 r.) oraz kilka wysłużonych jednostek z darów. Potencjał bojowy tych okrętów jest niski. Trudno się dziwić, że marynarze nie mogą się już doczekać Ślązaka.

Wodowanie miało się odbyć już w czerwcu. Jednak w połowie miesiąca zmienia dowódca generalny Sił Zbrojnych, więc z uroczystością postanowiono zaczekać na jego następcę. Ustalono, że matką chrzestną okrętu zostanie Maria Waga, wdowa po admirale Romualdzie Andrzeju Wadze, dowódcy Marynarki Wojennej w latach 1989 – 1996. W przypadku okrętów wojennych to dosyć ważna postać, której rola nie ogranicza się do rozbicia butelki szampana o burtę i wygłoszenie standardowej formułki.

Matka chrzestna ma dbać o załogę i wspierać okręt. Dlatego MW tradycyjnie celowała w kobiety wpływowe. Matkami chrzestnymi są Aleksandra Miller, żona byłego premiera Leszka Millera, czy Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, wdowa po ministrze obrony Jerzym Szmajdzińskim. Jeszcze kilka miesięcy temu mocną kandydatką na matkę chrzestną Ślązaka była urodzona w Katowicach Elżbieta Bieńkowska, była wicepremier i unijna komisarz do spraw rynku wewnętrznego i usług. Po publikacji taśm z zapisem jej rozmowy z szefem CBA oraz przy słabnących notowaniach PO kandydatura odeszła jednak na plan dalszy.

Nieoficjalnie mówiło się, że wśród kilku propozycji mocną pozycję ma kandydatura Agaty Dudy, żony prezydenta elekta. Marynarze wiedzą, skąd wieje wiatr.

Polityka 24.2015 (3013) z dnia 09.06.2015; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Marynarze czują wiatr"
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Dyplomaci jak hostessy – tak działa polskie MSZ

PiS w zasadzie nie prowadzi polityki zagranicznej. Nie potrzebuje więc doświadczonych ambasadorów. Chyba że do roli hostess.

Grzegorz Rzeczkowski
09.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną