Kulisy solidarnościowej wojny na górze

Dziurawy parasol
Przed 25 laty polityczne spory w obozie Solidarności osiągnęły punkt kulminacyjny. Skąd się wzięła tzw. wojna na górze i co przyniosła?
Konflikt między działaczami Solidarności odbił się na kampanii przed wyborami prezydenckimi. Tadeusz Mazowiecki w Kaliszu, 1990 r.
Andrzej Iwańczuk/Reporter

Konflikt między działaczami Solidarności odbił się na kampanii przed wyborami prezydenckimi. Tadeusz Mazowiecki w Kaliszu, 1990 r.

Bronisław Geremek podczas obrad Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego.
Tomasz Wierzejski/Fotonova

Bronisław Geremek podczas obrad Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego.

Lech Wałęsa arbitralnie zadecydował o objęciu kierownictwa Komitetu Obywatelskiego przez Zdzisława Najdera.
Andrzej Iwańczuk/Reporter

Lech Wałęsa arbitralnie zadecydował o objęciu kierownictwa Komitetu Obywatelskiego przez Zdzisława Najdera.

Pisał Tomasz Jastrun u progu 1990 r. w paryskiej „Kulturze”: „Skończył się dla opozycji czas heroiczny, a w to miejsce wpełzła polityka. (...) Zaczęła się walka o władzę, wpływy, stanowiska (…). Pod tym dziurawym parasolem z napisem »Solidarność« wszyscy okrutnie mokną, następują sobie złośliwie na odciski i wymieniają kuksańce”. W całej krasie owe kuksańce Polacy mogli zobaczyć na ekranach telewizorów 24 czerwca 1990 r., kiedy podczas posiedzenia Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ Solidarność, w Auditorium Maximum UW, ujawniło się, jak wiele dzieli jego członków – dotychczasowych liderów opozycji demokratycznej.

Społeczeństwo, przyzwyczajone do podwójnej fasadowości życia politycznego – sztampy konwentykli PZPR oraz etosowej jedności opozycji – mogło czuć się zdezorientowane. Jednak konflikt, który wtedy wyszedł na światło dzienne i który został zapamiętany jako wojna na górze, narastał od wielu miesięcy, i to od razu na trzech płaszczyznach: personalno-ambicjonalnej, programowej oraz symbolicznej, związanej z pytaniem: co dalej z Solidarnością?

Familia, Świta, Dwór

Tadeusz Mazowiecki obejmował w sierpniu 1989 r. stanowisko premiera jako osoba ciesząca się powszechnym uznaniem, możliwa do zaakceptowania przez PZPR, mile widziana przez Kościół. Jednocześnie jego wybór stanowił element taktycznej gry Lecha Wałęsy, dostrzegającego wzrost znaczenia lidera Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego prof. Bronisława Geremka. Jeśli jednak przywódca „S” spodziewał się, że Mazowieckim będzie można łatwo kierować, szybko się rozczarował. Nowy szef rządu zapowiedział, że nie będzie premierem malowanym, a za tą deklaracją poszła całkowicie autorska koncepcja formowania gabinetu, niezwiązana z instrukcjami z Gdańska. Wałęsa, choć cieszył się ogromnym autorytetem w Polsce i za granicą, znalazł się niejako w politycznej próżni, z własnego wyboru zarówno poza Radą Ministrów, jak i parlamentem oraz – co okaże się szczególnie istotne – prezydenturą.

Choć w grudniu 1989 r. Geremek, Mazowiecki i Wałęsa pojawili się na konferencji „Etos Solidarności” i zobowiązali się do zgodnej współpracy, to rzeczywisty stan lepiej oddawał wcześniejszy o kilka tygodni artykuł Piotra Wierzbickiego „Familia, Świta, Dwór”. Autor ujawniał w nim istnienie tytułowych koterii (kolejno: Geremka, Mazowieckiego, Wałęsy) w łonie dawnej opozycji. Pisał, że wielu tęskni za „Solidarnością umajonych ołtarzy, paczek dla internowanych mężów i świeczek zapalonych o wieczornej godzinie”. Konkludował jednak, że podział ten nie jest niczym złym w obliczu wejścia Polski w świat normalnej polityki.

Jej elementami szybko okazały się punktowe konflikty, jak choćby spór wokół osoby nowego redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność” czy prestiżowa kontrowersja o to, kto ogłosi społeczeństwu termin wyborów samorządowych. Wałęsie zdarzało się również publicznie krytykować tempo reform. Z drugiej strony Mazowiecki zdawał się nie dostrzegać problemu umiejscowienia w nowym porządku ekspansywnej indywidualności Wałęsy. Tego krajobrazu dopełniała obecność na polskiej scenie Komitetów Obywatelskich – lokalnych oraz warszawskiego, grupującego najważniejszych przywódców głównego nurtu opozycji, z Henrykiem Wujcem jako sekretarzem. W zamyśle miały stać się one ciałami wspierającymi wysiłki reformatorskie oraz oddolne inicjatywy na rzecz demokracji.

Tymczasem katalizatorem narastającego konfliktu stała się decyzja Wałęsy z 22 lutego 1990 r., by powierzyć kierowanie pracami Komitetu Zdzisławowi Najderowi. Najder, w latach 1982–87 dyrektor Rozgłośni Polskiej RWE, był – czemu dawał wyraz w swoim dzienniku – tym postanowieniem zaskoczony równie mocno, co cała ówczesna scena polityczna. Tym, co jednak szczególnie zbulwersowało środowisko Wujca czy Geremka, była autorytarność postanowienia Wałęsy. Jednak przywódca ruchu zawsze był egocentrykiem, co w latach próby wychodziło często „S” na dobre, gdy trzeba było podejmować szybkie, nierzadko intuicyjne decyzje. Tym razem jednak napotkał opór. Powstałą sytuację każdy interpretował inaczej. Politycy – tacy jak Geremek, Wujec czy Adam Michnik – jako nieodpowiedzialny zamach na demokrację i przejaw wodzowskich ambicji szefa „S”. Wałęsa i osoby go popierające – jako złamanie dotychczasowego monopolu Familii na kierowanie Komitetem. Z kolei Najder na posiedzeniu KO 31 marca przedstawił koncepcję rozszerzania składu Komitetu w celu zwiększenia jego reprezentatywności i stworzenia pluralistycznej „płaszczyzny wyłaniania, dyskutowania i współpracy różnych koncepcji politycznych”. Szybko okazało się, że na taką formułę nie ma na polskiej scenie politycznej miejsca.

Czytaj także

Teksty historyczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną