Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Wielka Karta małych kroków

Dlaczego Magna Charta jest wciąż ważna

Król Jan Bez Ziemi podpisuje ze zbuntowanymi poddanymi słynną Magna Charta Libertatum, 1215 r. Król Jan Bez Ziemi podpisuje ze zbuntowanymi poddanymi słynną Magna Charta Libertatum, 1215 r. Print Collector / Getty Images
Mająca już 800 lat Wielka Karta Swobód nie stała się zwietrzałym zabytkiem. Wciąż jest w użyciu w świecie anglosaskim, głównie w USA. W czym tkwi jej siła?
Pieczęć z Wielkiej KartyUniversal History Archive/Getty Images Pieczęć z Wielkiej Karty

Wiosną 1215 r. królestwo Anglii było w ogniu wojny domowej. Zbuntowani przeciw monarchii baronowie właśnie zdobyli Londyn. Król Jan Bez Ziemi musiał prosić buntowników o pokój. 15 czerwca wraz z całym dworem stawił się w miejscu zwanym Runnymede, by podpisać zawieszenie broni, które przejdzie do historii jako Magna Charta Libertatum (Wielka Karta Swobód). Był to najbardziej upokarzający dzień w jego życiu.

Droga Jana Bez Ziemi z dynastii Plantagenetów do Runnymede prowadziła przez Francję.

Polityka 24.2015 (3013) z dnia 09.06.2015; Historia; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Wielka Karta małych kroków"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022