Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Kozacy z zagranicy

Czy reformatorzy z importu uratują Ukrainę

Odessa, obchody Dnia Konstytucji na najsłynniejszych schodach świata. Ciągle pod górę? Odessa, obchody Dnia Konstytucji na najsłynniejszych schodach świata. Ciągle pod górę? Yevgeny Volokin/Reuters / Forum
Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili został gubernatorem obwodu odeskiego. To jeden z wielu zaciężnych reformatorów na ukraińskiej służbie. Pojawiają się nawet ironiczne głosy, że do kompletu brakuje tylko Chucka Norrisa i Arniego Schwarzeneggera.
Eka Zguladze (Gruzja) - wiceminister spraw wewnętrznychReuters/Forum Eka Zguladze (Gruzja) - wiceminister spraw wewnętrznych

Saakaszwili nie odpuszcza. Tak to bywa, gdy nie ma się jeszcze pięćdziesiątki, a w swoim kraju osiągnęło się już wszystko, co było do osiągnięcia. Jeśli było się już prezydentem, w dodatku takim, który przejdzie do historii, i to jednocześnie jako ten dobry i ten zły. W Gruzji jedni wielbią bowiem Saakaszwilego jako nowego Atatürka, który wyrwał państwo z poradzieckiego błota i odrzucił dość daleko w kierunku Zachodu, pogromcę korupcji i reformatora. Inni z kolei uważają go za zamordystę i podżegacza, który nie dość, że wywołał wojnę z Rosją, to jeszcze stracił na jej rzecz dwie prowincje.

Polityka 24.2015 (3013) z dnia 09.06.2015; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Kozacy z zagranicy"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022