Książki

Pojedynek samców alfa

Recenzja książki: Hanif Kureishi, „Ostatnie słowo”

materiały prasowe
Powieść, choć bawi się farsową, frywolną, a miejscami rozkosznie amoralną fabułą, próbuje zadawać poważne pytania.

To bardzo powieściowa sytuacja – młody autor przybywa do wiejskiej posiadłości starego pisarza, by zebrać materiały do jego biografii. Problem w tym, że ów stary pisarz to Mamoon Azam, osiadły w Anglii hinduski skandalista, legenda pierwszej fali literatury postkolonialnej, „rozpustny, kosmopolityczny, nadużywający alkoholu kobieciarz”, drwiący na równi z religii i utopii multikulturalizmu. Ale młodzieniec imieniem Harry też nie jest bez grzechu – to zakochany w sobie seksoholik z ambicjami nie tyle biografa, ile demiurga. Każdy z nich ma coś do ugrania: Mamoon chce w jesieni życia powrócić na literacką scenę, Harry oczekuje, że rozmowy z Mamoonem, a także z tymi, „którymi Mamoon wzgardził, których obraził, wykorzystał albo zerżnął”, będą dla niego katapultą do wielkiej kariery.

W Wielkiej Brytanii konsekwentnie rozpoznawano w postaci Mamoona złośliwą karykaturę indokaraibskiego noblisty V.S. Naipaula, ale Hanifowi Kureishiemu w „Ostatnim słowie” nie chodziło chyba o tego rodzaju prostolinijną satyrę. Jego powieść, choć bawi się farsową, frywolną, a miejscami rozkosznie amoralną fabułą, próbuje zadawać poważne pytania: Czy lojalność wobec swoich korzeni w ogóle ma sens? Czy pisarski sukces to faustowski pakt z siłami piekieł i sublimacja seksualnej dominacji? I czy każda biografia siłą rzeczy jest „życiem opowiedzianym ponownie jako farsa przez idiotę”? Kureishi – twórca przecież wybitny – nie wykorzystał w pełni dramatycznego potencjału swojej historii. Niemniej warto czytać „Ostatnie słowo” dla Mamoona, wszetecznego nihilisty o romantycznym sercu: „Podobno jakiś fan spytał go, jak tworzy, jakim piórem czy na komputerze, a on powiedział, że lubi wsadzać palec w tyłek o poranku i zapisywać wszystko prosto na ścianie w łazience”.

Hanif Kureishi, Ostatnie słowo, przeł. Katarzyna Janusik, Znak, Kraków 2015, s. 318

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 24.2015 (3013) z dnia 09.06.2015; Afisz. Premiery; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Pojedynek samców alfa"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną