Książki

Proste pytania

Recenzja książki: Grzegorz Sroczyński, „Świat się chwieje. 20 rozmów o tym, co z nami dalej”

materiały prasowe
Swoistym mottem tej książki jest deklaracja jej autora: trzeba być wiernym wartościom, ale poglądom nie warto.

To wielka sztuka umieć zadać pytanie proste, ale trafiające w sedno, coś nowego odkrywające, zmuszające do odpowiedzi niebanalnych. Grzegorz Sroczyński jest mistrzem w stawianiu takich pytań, co udowodnił w wielu wywiadach, publikowanych w ostatnich latach w „Gazecie Wyborczej”. Za jedną z takich rozmów – z prof. Karolem Modzelewskim – został zresztą uhonorowany coroczną Nagrodą im. Barbary Łopieńskiej. Książka zawiera 20 takich wywiadów. Wiele z nich bywało przywoływanych jako znaki jakiegoś przełomu myślowego, jako bez mała manifesty nowego myślenia i jako zasadnicza krytyka otaczającej nas rzeczywistości. Do takich rozmów zaliczała się na pewno ta z prof. Marcinem Królem pod wymownym tytułem „Byliśmy głupi”, a także wywiady z Andrzejem Lederem, Janem Krzysztofem Bieleckim, Jerzym Hausnerem – choć właściwie trzeba by zaraz wymienić wszystkie 20 osób.

Czytałem te rozmowy po raz wtóry, już w zbiorze, z niesłabnącym zainteresowaniem i z odkryciem kolejnych skarbów – jak choćby wywiady z prof. Elżbietą Mączyńską i prof. Leokadią Orężak. Cudne, bo pokazujące sposoby myślenia fachowców od ekonomii przy zachowaniu samokrytycyzmu, jak i krytycyzmu wobec kolegów po profesji. Rozmowy Sroczyńskiego nabrały siły pod ciśnieniem, upraszczając, kryzysu ostatnich lat, który zakwestionował wiele ubranych w strój liberalny pewników, naruszył wiele autorytetów, wymusił refleksje nad naszym życiem, czasami doprowadził do zmiany poglądów. Bo swoistym mottem tej książki jest deklaracja jej autora: trzeba być wiernym wartościom, ale poglądom nie warto.

Grzegorz Sroczyński, Świat się chwieje. 20 rozmów o tym, co z nami dalej, Agora, Warszawa 2015, s. 344

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 42.2015 (3031) z dnia 13.10.2015; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Proste pytania"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną