Książki

Lęk budzi demony

Recenzja książki: James Ellroy, „Perfidia”

materiały prasowe
Znakomite dialogi, ostre puenty. Blisko 900 stron o tym, jak zarządzać strachem, robić krociowe interesy kosztem ofiar, bezkarnie odbierać życie i pogrążać się w odmętach szaleństwa.

Chociaż Skandynawowie bombardują nas swoimi opowieściami o zbrodni, nie powinniśmy zapominać, że to Amerykanie wymyślili czarny kryminał. Nie uczynił tego wprawdzie osobiście James Ellroy, nie on też stworzył mroczny wizerunek Los Angeles, ale w ostatnich dekadach nie było chyba bardziej wpływowego – a zarazem niepowtarzalnego – twórcy prozy kryminalnej.

Ellroy ma naturalnie swoje własne zasługi: w jego niebywale złożonych fabułach, brawurowo łączących fakty i fikcję, a osadzonych w złotych latach powojennej prosperity, dokonuje się konsekwentna dekonstrukcja amerykańskich mitów. Nie musimy się martwić, że pozytywny bohater zginie w ostatniej scenie, bo ta wersja historii nie przewiduje pozytywnych bohaterów. Wszyscy są umoczeni – chciwi, skorumpowani, grzeszni albo po prostu stuknięci.

Nie inaczej sprawy się mają w wypadku „Perfidii”, w której Ellroy powraca do postaci znanych ze słynnego „Kwartetu Los Angeles”, a która otwiera nowy czterotomowy cykl powieściowy, obejmujący czasy drugiej wojny światowej. Jest grudzień 1941 r. – Japończycy rozbijają w pył amerykańską flotę na Hawajach, a w Mieście Aniołów wybucha panika. Lęk budzi rasistowskie demony: podejrzani są wszyscy Azjaci, stanowiący liczną diasporę na Zachodnim Wybrzeżu. W tym zamieszaniu departament policji prowadzi niewygodne śledztwo – ktoś wymordował całą rodzinę japońskich farmerów, upozorowując zbrodnię na rytualne samobójstwo. Ta sprawa staje się prywatną obsesją pewnego technika kryminalistycznego, z pochodzenia Japończyka.

Krótkie zdania tłuste od treści. Znakomite dialogi, ostre puenty. Blisko 900 stron o tym, jak zarządzać strachem, robić krociowe interesy kosztem ofiar, bezkarnie odbierać życie i pogrążać się w odmętach szaleństwa. A na deser eugenika, nienawiść, spekulacja ziemią oraz gwiazda Hollywood w łóżku z policjantem, byłym cynglem IRA. Czyli Ellroy w znakomitej formie.

James Ellroy, Perfidia, przeł. Zbigniew Kościuk, Sonia Draga, Katowice 2015, s. 880

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 44.2015 (3033) z dnia 27.10.2015; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Lęk budzi demony"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną