Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Książki

Artysta też człowiek

Recenzja książki: Zofia Krawiec, „Miłosny performans”

materiały prasowe
Rozpisana na szereg epizodów przypowieść o jednym z najpotężniejszych motywów, który zawsze pchał ludzi do wyżywania się w różnych formach sztuki.

Postmodernizm przyzwyczaił nas do bezlitosnego mieszania gatunków, form i stylów nie tylko w samej sztuce, ale także w opowiadaniu o niej. Autentyczne dzieła i ich twórców poznawaliśmy więc poprzez kryminały, powieści sensacyjne, obyczajowe, psychologiczne czy powiastki filozoficzne. Co jeszcze można wymyślić? Zofia Krawiec, autorka „Miłosnego performansu”, postanowiła połączyć swą fachową wiedzę na temat współczesnej sztuki z narracją oscylującą gdzieś pomiędzy tradycyjnym romansem a portalem typu Pudelek. Wybrała dwudziestkę znanych artystów (m.in. Wilhelma Sasnala, Zofię Kulik, Edwarda Dwurnika czy Roberta Kuśmirowskiego) i opowiedziała o ich mniej lub bardziej znanych performansach przez pryzmat uczuć, z miłością na czele. Wychodząc ze słusznego jak się okazuje założenia, że za radykalnymi działaniami artystycznymi często kryją się radykalne emocje, a nie tylko twórcze przemyślenia. Mamy tu więc do czynienia z historiami przeróżnymi: dzikimi romansami, nieodwzajemnionymi, rujnującymi psychikę miłościami, klasycznymi „trójkątami”, zdradami, gwałtownymi aktami zazdrości i całym tym bagażem towarzyszącym uczuciom wrażliwych ludzi. Intrygująca to lektura, bo nietypowa. Obawiam się jednak, że bardzo środowiskowa, ciekawa przede wszystkim dla tych, którzy bliżej znają bohaterów książki i ich dorobek. Cóż, nie mamy w Polsce twórców-celebrytów, których życiem prywatnym, jak aktorów, estradowców, a nawet niektórych pisarzy, karmiłyby się tabloidy. I wątpię, by ta książka cokolwiek w tym zakresie zmieniła. To raczej rozpisana na szereg epizodów przypowieść o jednym z najpotężniejszych motywów, który zawsze pchał ludzi do wyżywania się w różnych formach sztuki.

Zofia Krawiec, Miłosny performans, Wyd. Lampa i Iskra Boża, Warszawa 2016, s. 174

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 11.2016 (3050) z dnia 08.03.2016; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Artysta też człowiek"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Świat

Gerhard Schröder, towarzysz Putina. Toksyczny związek na dobre i złe

Były kanclerz Gerhard Schröder, który wciąż nie wyrzekł się przyjaźni z gospodarzem Kremla, jest symbolem wszystkich niemieckich problemów z Rosją. Ale wcale nie najgorszym.

Marek Orzechowski
19.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną