Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Książki

Co ty wiesz o Brazylii?!

Recenzja książki: Janina Petelczyc, Marek Cichy, „Brazylia, kraj przyszłości?”

materiały prasowe
Po serii transmisji z igrzysk w Rio warto sportowe emocje zrównoważyć solidną intelektualną inspiracją.

Pele i Lula. Capoeira i korupcja. Beznadzieja nierówności i beztroska karnawału. Może warto te proste skojarzenia z hasłem „Brazylia” nanizać na nić jakiejś większej opowieści. Pomogą w tym autorzy książki „Brazylia, kraj przyszłości?”. Grupa młodych polskich naukowców i aktywistów nie powiela medialnych stereotypów na temat najludniejszego kraju Ameryki Południowej. Opowiadają o nim świeżym językiem, sięgając po najróżniejsze konwencje: reportaż, erudycyjny esej, solidną opartą na liczbach analizę czy pogłębioną rozmowę.

Spaja ten zbiór polityka. Rozumiana jednak jako coś więcej niż tylko nudny rytuał, że „Minister X ograł ministra Y”. Z tekstu o znaczeniu sportu dowiemy się więc, jak „wymyślono” capoeirze rolę filaru współczesnej brazylijskiej tożsamości. A w kawałku o korupcji nie będzie jedynie tradycyjnej wyliczanki, że wszyscy biorą. Lecz polemiczna opowieść o tym, jak korupcja stała się w Brazylii orężem bezpardonowej walki klasowej. Z kolei przewodnik po współczesnej literaturze udowodni, że Brazylijczycy czytają rzeczy dużo bardziej drapieżne niż tylko książeczki swojego rodaka Paulo Coelho. Po serii transmisji z igrzysk w Rio warto sportowe emocje zrównoważyć solidną intelektualną inspiracją.

Janina Petelczyc, Marek Cichy (red.), Brazylia, kraj przyszłości?, Książka i Prasa, Warszawa 2016, s. 380

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 35.2016 (3074) z dnia 23.08.2016; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Co ty wiesz o Brazylii?!"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Co z uznaniem ukraińskiej Cerkwi? Pytamy metropolitę Sawę. „Teraz trwa wojna”

Rozmowa z metropolitą Sawą, zwierzchnikiem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, związanego z patriarchatem moskiewskim, o tym, dlaczego polscy prawosławni nie uznają niezależności Cerkwi w Ukrainie.

Katarzyna Kaczorowska
14.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną