Książki

Co ty wiesz o Brazylii?!

Recenzja książki: Janina Petelczyc, Marek Cichy, „Brazylia, kraj przyszłości?”

materiały prasowe
Po serii transmisji z igrzysk w Rio warto sportowe emocje zrównoważyć solidną intelektualną inspiracją.

Pele i Lula. Capoeira i korupcja. Beznadzieja nierówności i beztroska karnawału. Może warto te proste skojarzenia z hasłem „Brazylia” nanizać na nić jakiejś większej opowieści. Pomogą w tym autorzy książki „Brazylia, kraj przyszłości?”. Grupa młodych polskich naukowców i aktywistów nie powiela medialnych stereotypów na temat najludniejszego kraju Ameryki Południowej. Opowiadają o nim świeżym językiem, sięgając po najróżniejsze konwencje: reportaż, erudycyjny esej, solidną opartą na liczbach analizę czy pogłębioną rozmowę.

Spaja ten zbiór polityka. Rozumiana jednak jako coś więcej niż tylko nudny rytuał, że „Minister X ograł ministra Y”. Z tekstu o znaczeniu sportu dowiemy się więc, jak „wymyślono” capoeirze rolę filaru współczesnej brazylijskiej tożsamości. A w kawałku o korupcji nie będzie jedynie tradycyjnej wyliczanki, że wszyscy biorą. Lecz polemiczna opowieść o tym, jak korupcja stała się w Brazylii orężem bezpardonowej walki klasowej. Z kolei przewodnik po współczesnej literaturze udowodni, że Brazylijczycy czytają rzeczy dużo bardziej drapieżne niż tylko książeczki swojego rodaka Paulo Coelho. Po serii transmisji z igrzysk w Rio warto sportowe emocje zrównoważyć solidną intelektualną inspiracją.

Janina Petelczyc, Marek Cichy (red.), Brazylia, kraj przyszłości?, Książka i Prasa, Warszawa 2016, s. 380

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 35.2016 (3074) z dnia 23.08.2016; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Co ty wiesz o Brazylii?!"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną