Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Krzywda i tęsknota

Recenzja książki: Filip Springer, „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”

materiały prasowe
Świetna praca pod względem artystycznym i niebanalna, jeśli chodzi o stronę techniczną.

Książka Filipa Springera to finalna część szeroko zakrojonego projektu dokumentalnego opisującego życie mieszkańców 31 byłych miast wojewódzkich, które swój status utraciły w 1999 r. na mocy nowej reformy administracyjnej. Projektu czynnie współtworzonego przez studentów oraz mieszkańców miast. Efekt? Dość zaskakujący. Okazuje się bowiem, że – wbrew obiegowym opiniom – w mniejszych miastach można żyć na wielką skalę. Gdy mowa o byłych miastach wojewódzkich – od Koszalina po Krosno, od Suwałk po Jelenią Górę – pojawia się pewien schemat. Najpierw, w 1975 r., awans na stolicę województwa, przyrost ludności, rozwój przemysłu, potem rok 1989, przemiana ustrojowa, prywatyzacja, upadek kolejnych fabryk, wreszcie rok 1999 i ostateczna degradacja, której efektem jest rosnące bezrobocie.

Tymczasem sprawa nie jest tak oczywista. Springer stawia tezę, że byłymi miastami wojewódzkimi targają dwa uczucia – poczucie krzywdy i tęsknota. Ale zaraz tezę tę ochoczo obala, pokazując, że w dobie zmęczenia pogonią za karierą w dużych miastach zaczyna liczyć się to, co lokalne i prywatne. Sukces na swoich śmieciach smakuje lepiej – przekonują rozmówcy Springera. „To jest idealne miejsce do życia, miasto w ludzkiej skali, dobre do bycia z innymi” – zdanie zasłyszane w Zamościu pasuje także do pozostałych miast. I jeszcze: „Trzeba mieć sporo determinacji do bycia świnią w takiej małej społeczności”. Warto zapamiętać te zdania, możliwe, że staną się one wyznacznikami przyszłych trendów społecznych. Niewykluczone bowiem, że najważniejszym aspektem projektu Springera et consortes – świetnego pod względem artystycznym i niebanalnego, jeśli chodzi o stronę techniczną – jest jego potencjał socjologiczny.

Filip Springer, Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast, Karakter, Kraków 2016, s. 320

20 września o godzinie 18.00 zapraszamy do redakcji POLITYKI na spotkanie z Filipem Springerem, które poprowadzi Edwin Bendyk.

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 38.2016 (3077) z dnia 13.09.2016; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Krzywda i tęsknota"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Kaczyński się pozbierał, złapał cugle, zagrożenie nie minęło. Czy PiS jeszcze wróci do władzy?

Mamy już niezagrożoną demokrację, ze zwyczajowymi sporami i krytyką władzy, czy nadal obowiązuje stan nadzwyczajny? Trwa właśnie, zwłaszcza w mediach społecznościowych, debata na ten temat, a wynik wyborów samorządowych stał się ważnym argumentem.

Mariusz Janicki
09.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną