Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Tyrania ironii

Recenzja książki: David Foster Wallace, „Rzekomo fajna rzecz, której nigdy więcej nie zrobię”

materiały prasowe
Wallace przywraca miejsce powagi w kulturze. Ale jest też po stronie czarnego humoru. Takiej mieszanki nie znajdziemy u żadnego innego pisarza.

Zanim doczekamy się przekładu najważniejszej powieści D.F. Wallace’a „Infinite Jest”, dostajemy jego zbiór esejów. To druga po „Krótkich wywiadach z paskudnymi ludźmi” książka tego niesłychanego pisarza i druga w bardzo dobrym przekładzie Jolanty Kozak. Wallace przekracza wszelkie granice: reportaż o targach zwierząt w stanie Illinois okazuje się opowieścią o bólu i strachu człowieka i zwierząt. Podobnie jak drugi tekst dla „Harper’s Bazaar” o podróży luksusowym statkiem staje się opowiadaniem o pragnieniach, których nie da się zaspokoić. W jego esejach, podobnie jak w opowiadaniach, równie ważne są przypisy. Wallace zaciera też w tajemniczy sposób granicę między czytelnikiem i pisarzem, bo cały czas myślimy o nim. O tym nadwrażliwcu odczuwającym wszystkie lęki świata w zwielokrotnieniu, który tak przenikliwie widział rzeczywistość. W tym zbiorze znalazł się też jego słynny tekst przeciwko ironii. Reklama i telewizja przechwyciły ironię, która przestała być wyzwalająca. Jest wszędzie i nas terroryzuje. „Ironia ma zastosowanie tylko w nagłych wypadkach. Jeśli trwa za długo, staje się głosem uwięzionych, którym zaczęło się podobać w klatce”. Ironia u Wallace’a nie jest opozycją patosu, tylko poważnego głosu. Pisze też o smutku luksusowych rejsów: „Słowo »rozpacz« jest dziś nadużywane i brzmi banalnie, ale jest to słowo poważne i ja używam go poważnie. Dla mnie oznacza ono prostą zbitkę dziwnego pragnienia śmierci i przytłaczającego poczucia własnej małości i płonności, przejawiającej się jako lęk przed śmiercią”. Wallace przywraca miejsce powagi w kulturze. Ale jest też po stronie czarnego humoru. Takiej mieszanki nie znajdziemy u żadnego innego pisarza.

David Foster Wallace, Rzekomo fajna rzecz, której nigdy więcej nie zrobię, przeł. Jolanta Kozak, W.A.B., Warszawa 2016, s. 477

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 40.2016 (3079) z dnia 27.09.2016; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Tyrania ironii"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Abp Gądecki – symetrysta, rzecznik PiS? Jak kończy szef episkopatu

Apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego o modlitwę i post w intencji ojczyzny jest przewrotny, niesprawiedliwy, w gruncie rzeczy haniebny. Powtarza hasła PiS i zrównuje Brukselę z Moskwą.

Jakub Halcewicz
20.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną