Prezes Kaczyński nie po raz pierwszy zarządził walkę z „układem” i nie po raz pierwszy okazało się, że to „układ” z logo PiS. Choć prezes wskazał winnych, to trudno oczekiwać poprawy, skoro sam ten układ hoduje.
KOD wrócił. I to w niezłej formie.
Miniony tydzień nasilił działania obozu rządzącego, zmierzające do narzucenia własnej wersji tragedii smoleńskiej.
Nie pozwalajmy, żeby nasza inteligencja była niewolnikiem złych emocji – mówi Dalajlama, przestrzegając przed złudzeniem, że kiedy pokonamy złych ludzi, to wszystko będzie dobrze.
Do Sejmu trafiły dwa projekty ustawy aborcyjnej. Jeden już przepadł. U nas też dwugłos – prof. Bogdan Chazan, jedna z najważniejszych postaci ruchu „obrońców życia”, i bioetyk, filozof prof. Jan Hartman.
Prof. Stefan Niesiołowski o tym, dlaczego odszedł z Platformy Obywatelskiej i co zamierza dalej.
Złośliwi mówią, że w dziesiątą rocznicę rozwiązania WSI na Kremlu znów strzelą szampany. Jaki jest ostateczny bilans tej decyzji?
Atak na Trybunał ukrył naturę pisowskiej władzy. Nadał jej rys stanowczości i aktywności. Ale to obraz przesadny. Państwo za rządów Kaczyńskiego jest równie bezczynne, jak było za Tuska.
Po licznych zmianach dotyczących fotoradarów, zaklejaniu ich folią i zamieszaniu związanym z tym, kto może je obsługiwać, okazuje się, że „fotoradarowych” mandatów wystawiać w ogóle nie należy. Co nie oznacza, że się nie próbuje.
Rozmowa z Ewą Flaszyńską, specjalistką od spraw opieki społecznej, o tym, co program 500 plus zmienił, a czego zmienić nie zdoła.
Uber od momentu pojawienia się na rynku budzi kontrowersje, zarzuca mu się unikanie płacenia podatków, nieuczciwą konkurencję. Ale ma też swoich zwolenników. Wśród nich są rządzący politycy.
Dzięki wizerunkowi „prawdziwego rabina z Hajfy” zarabiał pieniądze i brylował wśród lokalnych elit. Mówili o nim: ciepły, charyzmatyczny, otwarty.
Moderatorem może być równie dobrze facet z pryszczami na twarzy, jak i lekko puszysta kobieta z przetłuszczonymi włosami.
Jak by tu mocniej skubnąć podatkami najbogatszych? To znów modny temat. Tylko jak to zrobić, żeby ci biedni nie zbiednieli jeszcze bardziej?
Budowa nowego wielkiego lotniska pod Berlinem trwa już 10 lat i końca nie widać. To dowód na to, że politycy powinni jak najmniej mieszać się do wielkich inwestycji. Ale nie potrafią się powstrzymać.
A gdyby tak zorganizować się bez władzy i nadzoru? Blockchain, najgłośniejszy dziś wynalazek w internecie, może wyzwolić z biedy miliony ludzi i zrewolucjonizować sposoby rządzenia.
Po serii noworocznych ataków na tle seksualnym Niemcy zmieniają prawo, aby bardziej chroniło ofiary gwałtów i molestowania. Teraz kolej na zmianę mentalności.
Jesteś przeciwko migrantom i wszechwładzy Brukseli? To jesteś z rządem. Przed takim wyborem w niedzielnym referendum postawi rodaków Viktor Orbán.
Tomomi Inada chce być pierwszą kobietą premierem Japonii. Sąsiedzi z Azji Wschodniej już się martwią.
Rozmowa z Marcinem Napiórkowskim, semiotykiem kultury, o tym, dlaczego wciąż się spieramy o powstanie warszawskie.
Można dziś odnieść wrażenie, że obecne w mediach opowieści o Komitecie Obrony Robotników więcej mówią o współczesnej polityce niż o historii z czasów PRL.
Rozmowa z etykiem nowych technologii prof. Stefanem Sorgnerem o tym, że człowiek to wciąż doskonalący się projekt, a sojusz mózgu i procesora pozwoli nam przekroczyć siebie.
Nadmiar cholesterolu kojarzymy z dietą. Tymczasem podłożem mogą być też zaburzenia genetyczne, które w Polsce nie są jeszcze dostatecznie kontrolowane.
Człowiek to istota nomadyczna, wędrująca. Migracje to normalna część ludzkiego doświadczenia, podobnie jak wynikające z nich spotkania z Obcym. Tak było zawsze, tak będzie w XXI w. i nie powstrzymają tego żadne mury. Czas przyjąć to do wiadomości.
Oryginalne dzieło Anderson to najpiękniejszy film o psie, jaki kiedykolwiek powstał.
Wciągająca zagadka, sprawna reżyseria, naturalnie brzmiące dialogi i nieopatrzone plenery. Wystarczy.
Temat „podrobionej”, sfałszowanej egzystencji, nakładania masek, przyjmowania ról i życia naznaczonego strachem przed demaskacją jest ciekawy, może zwłaszcza dziś, tym bardziej szkoda, że nie przełożył się na lepszy spektakl.
Wystawa pokazuje nie tylko dorobek Strobla, ale kulturę materialną i duchową Wrocławia w pierwszej połowie XVII w. i ówczesne ambicje, by przynależał on do elity europejskich miast.
Satysfakcja dla pasjonatów.
Zbyt często trzeba brnąć przez nużące mielizny, gra notorycznie gubi tempo, w dodatku przedstawiona wizja dystopii jest uderzająco schematyczna i naiwna.
Wallace przywraca miejsce powagi w kulturze. Ale jest też po stronie czarnego humoru. Takiej mieszanki nie znajdziemy u żadnego innego pisarza.
Autor z kpiną, humorem i subtelnością ilustruje krzywdy, sygnalizuje trywialność cierpienia, które, ponieważ jest powszechne, nie obchodzi już nikogo.
Obiecujący prozatorski debiut jednego z najbardziej obiecujących polskich poetów.
Ta płyta to jeszcze jeden dowód na wielkość czterech Brytyjczyków, których muzyka po 50 latach nadal pozostaje zjawiskiem magicznym i ponadpokoleniowym.
Czterej panowie z Kaleo pokazują, jak talent i umiejętności pozwalają bez kompleksów iść w zawody z najlepszymi na rynku.
Podobnie jak na Warszawskiej Jesieni, i tu pojawią się opery.
„Titanic” uczynił go obiektem westchnień nastolatek, ale dopiero Oscar przyznany za prawie niemą rolę w „Zjawie” (od 5 października do kupienia z POLITYKĄ) przypieczętował jego wizerunkową metamorfozę.
Takiego filmu ukazującego samobójstwo i śmierć w kategoriach ekstazy egzystencjalnej jeszcze w polskiej kinematografii nie było. „Ostatnia rodzina” to dzieło wybitne.
Pożegnany w latach 90. romantyczny model wraca dziś silną falą w literaturze prawicowej, przynosząc krew, trupy i patos.
Na poprzednim festiwalu Janusz Majewski namawiał młodych reżyserów, by zaczęli robić bardziej pogodne filmy. Teraz zmienił zdanie, odbierając Platynowe Lwy, radził im, aby przede wszystkim byli sobą, „bo przez ten rok coś się zmieniło”.
Autorami najgłośniejszych premier serialowych ostatnich miesięcy są gwiazdy kina: Woody Allen, Baz Luhrmann, Paolo Sorrentino, Jonathan Nolan. Czym ich zwabiła telewizja?
Lubimy się bić.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Myśliwy Harald A. Soleim ze Spitsbergenu to prawdziwy pan na fiordach. Ludzie opowiadają o nim legendy, król przyznał mu medal, a Hillary Clinton przysłała koniak.
Ryzykowna polityka transferowa mści się na Legii Warszawa. Tanio kupić, drogo sprzedać: ta strategia ściągnęła na klub prawdziwą biedę.
Z rosnącym niepokojem obserwuję zamieszanie wokół osób zwanych Misiewiczami.
Trwa łapanka na profesorów, których potem wysyła się na cztery lata jako ambasadorów.
Ciągle się zastanawiam, czy komputer jest tylko głupim blondynem, który gada i gada, ale nic nie myśli i nie czuje, czy też może jakaś duszyczka już w nim pełga?
Kiedy Sejm zdecydował o rozpoczęciu prac nad całkowitym zakazem aborcji i likwidacją in vitro, wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas wystąpił w radiu.
Czy Pan Bóg ma poczucie humoru?
Kirgistan jest mały i biedny. Jako jedyny z postsowieckich republik w Azji Środkowej wziął się nieśmiało za zmiany ustrojowe. Ale stosunek Kirgizów do przeszłości, naznaczonej rosyjskim podbojem, jest pełen paradoksów.