Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Łotrzyki z Konga

Recenzja książki: Alain Mabanckou, „Papryczka”

materiały prasowe
Autor z kpiną, humorem i subtelnością ilustruje krzywdy, sygnalizuje trywialność cierpienia, które, ponieważ jest powszechne, nie obchodzi już nikogo.

Z Konga, gdzie się urodził, Alain Mabanckou wyjechał w wieku 22 lat, by studiować we Francji. „Papryczka” to już szósta wydana w Polsce powieść tego tworzącego po francusku pisarza i poety. Tym razem Mabanckou stworzył klasyczną powieść łotrzykowską, rozgrywającą się w Kongu-Brazzaville w latach 60. i 70. XX w. Bohaterowie to wychowankowie sierocińca, indoktrynowani religijnie i politycznie (tytułowy Papryczka), właściciele burdeli (Mama Fiat 500) czy wreszcie Trzej Moskitierzy „przekonani, że komary z Dzikiego Wybrzeża się na nich uwzięły”. Mali, naiwni i śmieszni.

Mabanckou wraca do świata ze swoich poprzednich powieści, zderza wielką historię z codziennością, w której kongijska rewolucja socjalistyczna ma twarz dziecięcych pionierów, a szukanie kozła ofiarnego prowadzi do czystek etnicznych. W tym świecie neuropsychologia współistnieje z szamanizmem, a chrześcijaństwo jest jednocześnie postrzegane jako narzędzie manipulacji kolonizatorów i uzupełnienie ludowych wierzeń. Kongijczyk, oddając głos najsłabszym i marginalizowanym, pokazuje, że kolonizacja nie kończy się wraz z odzyskaniem niepodległości, a kolejne pokolenia doświadczają jej w postaci dojmującej biedy. Ucieka jednak od moralizatorstwa. Z kpiną, humorem i subtelnością ilustruje krzywdy, sygnalizuje trywialność cierpienia, które, ponieważ jest powszechne, nie obchodzi już nikogo. W takich pokiereszowanych historiach Mabanckou szuka przebłysku radości życia. I to mu się udaje.

Alain Mabanckou, Papryczka, przeł. Jacek Giszczak, Karakter, Kraków 2016, s. 240

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 40.2016 (3079) z dnia 27.09.2016; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Łotrzyki z Konga"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną