Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kultura

Kino ma obowiązki

Festiwal w Gdyni: kino zaangażowane, czyli jakie?

Andrzej Wajda otrzymał Specjalną Pozakonkursową Nagrodę za „Powidoki”. Andrzej Wajda otrzymał Specjalną Pozakonkursową Nagrodę za „Powidoki”. Maciej Kosycarz/KFP / Reporter
Na poprzednim festiwalu Janusz Majewski namawiał młodych reżyserów, by zaczęli robić bardziej pogodne filmy. Teraz zmienił zdanie, odbierając Platynowe Lwy, radził im, aby przede wszystkim byli sobą, „bo przez ten rok coś się zmieniło”.
Reżyser nagrodzonej Złotymi Lwami „Ostatniej Rodziny” Jan P. Matuszyński z ekipą aktorską w tlePiotr Matusewicz/EAST NEWS Reżyser nagrodzonej Złotymi Lwami „Ostatniej Rodziny” Jan P. Matuszyński z ekipą aktorską w tle

Czy było to zamierzone, czy nie, doszło w tym roku w Gdyni do zderzenia – wprawdzie poza konkursem, ale jednak – dwóch różnych koncepcji kina zaangażowanego, mówiącego o ważnych polskich sprawach. Z jednej strony „Smoleńsk” Antoniego Krauzego, z drugiej zaś „Powidoki” Andrzeja Wajdy.

Krauze na spotkaniu z publicznością zapewniał, iż jest twórcą w pełni niezależnym i nikt mu niczego nie próbował narzucać. W rozmowie z gazetą festiwalową przekonywał nawet, że jego film spotyka się z ciepłym przyjęciem, a jak odnotowała prowadząca rozmowę dziennikarka, w trakcie wywiadu podeszła do reżysera pewna kobieta i podała mu kwiaty w donicy.

Polityka 40.2016 (3079) z dnia 27.09.2016; Kultura; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Kino ma obowiązki"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >