Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Nadchodzi Homo hybris

Do czego doprowadzi sojusz mózgu z procesorem

„Połączenie dwóch potencjałów: komputera i mózgu, biologii z technologią, to realny scenariusz”. „Połączenie dwóch potencjałów: komputera i mózgu, biologii z technologią, to realny scenariusz”. vitalyi_sokol / PantherMedia
Rozmowa z etykiem nowych technologii prof. Stefanem Sorgnerem o tym, że człowiek to wciąż doskonalący się projekt, a sojusz mózgu i procesora pozwoli nam przekroczyć siebie.
„Wiele wynalazków, które dziś są dla nas oczywiste, określano jako ingerencję w naturę”.Colin Anderson/Blend Images/Getty Images „Wiele wynalazków, które dziś są dla nas oczywiste, określano jako ingerencję w naturę”.

Tomasz Targański: – Oglądał pan film Wernera Herzoga „Lo i stało się. Zaduma nad światem sieci”?
Stefan Sorgner: – Jeszcze nie.

W pewnym momencie jeden z głównych bohaterów stwierdza, że sztuczna inteligencja to nie kwestia przyszłości, ale nasza rzeczywistość.
Żyjemy w czasach wielkiej zmiany, to nie ulega wątpliwości. Nasza codzienność bardzo różni się od świata sprzed 20 czy nawet 10 lat. Nie wiem, czy zgodnie z przewidywaniami Raymonda Kurzweila już w okolicy 2045 r.

Polityka 40.2016 (3079) z dnia 27.09.2016; Nauka ; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Nadchodzi Homo hybris"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022