Książki

Bądźmy przyzwoici

Recenzja książki: „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”

materiały prasowe
Chociaż kierowana do dzieci w wieku szkolnym, porusza tematy fundamentalne.

Zbiór 15 opowiadań „Gorzka czekolada…” autorstwa laureatów Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren przeznaczonego dla twórców książek dla dzieci i młodzieży, zawiera także jedno z opowiadań Andrzeja Maleszki, autora znanego cyklu „Magiczne drzewo”. Twórcy książki przez pryzmat codzienności opowiadają o towarzyszących jej moralnych wyborach, czasem rysują też rzeczywistość na opak. Wyobraźmy sobie świat, w którym rynek miłych gestów sprowadza życzliwość do towaru o określonej wartości pieniężnej. Pożyczę koledze długopis i na moje konto wpływa 5 zł, podwiozę koleżankę do pracy i mam ich już 30. Wyobraźmy sobie też świat, w którym nieuczciwe zagrywki przyczyniają się do naszych sukcesów. Kolega zwalnia celowo przed metą, żebym została zauważona przez trenera. I choć oba te światy postawione są na głowie, to równocześnie wydają się nam doskonale znane. Ale jest to też świat małych przyjemności i przysięg składanych na śmierć i życie. Przypieczętowywane są one raczej dłońmi umazanymi truskawkowym dżemem, bo na krew nie starczyło odwagi. Nie zmienia to jednak położenia dziecka, które od początku obserwuje zachowania dorosłych. W pewnym sensie jest to też przestroga dla nich. Autorzy „Gorzkiej czekolady…” na małych przykładach rysują mapę źle rozumianego człowieczeństwa. Chociaż kierowana do dzieci w wieku szkolnym, porusza tematy fundamentalne. Ich apel o przyzwoitość wydaje się tym, czego dzisiaj najbardziej brakuje w dorosłym świecie.

Paweł Beręsewicz, Wojciech Cesarz, Barbara Kosmowska, Andrzej Maleszka, Katarzyna Ryrych, Katarzyna Terechowicz, Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach, Prószyński i S-ka, Warszawa 2016, s. 304

Polityka 6.2017 (3097) z dnia 07.02.2017; Afisz. Premiery; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Bądźmy przyzwoici"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Seks bez zobowiązań: tylko dla dorosłych. Czy skłonność do „znajomości na raz” będzie rosnąć?

Do Polek i Polaków dociera, że można chodzić ze sobą do łóżka bez zobowiązań, bez stresu, dla chwili przyjemności. Zdaniem specjalistów takie podejście bywa niezwykle korzystne. Pod warunkiem że jest autentyczne (i pod kilkoma innymi).

Joanna Cieśla
19.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną