Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Casanova z Brwinowa

Recenzja książki: „Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego”

materiały prasowe
Iwaszkiewicz potrzebował piękna, żeby żyć. Błeszyński sprawiał, że to piękno na progu starości znowu się pojawiło.

Ten zbiór listów Iwaszkiewicza do Jerzego Błeszyńskiego jest dokumentem zupełnie niezwykłym. Historię ostatniej miłości (i śmierci kochanka) Iwaszkiewicz opisał już w swoim „Dzienniku”, ale te listy, pisane w latach 1953–60, oświetlają ją z innej strony. Są zapisem na przemian euforii i rozczarowania. Euforii po każdym spotkaniu i rozczarowania, kiedy Iwaszkiewicz odkrywa kłamstwa. W tej historii bierze udział wiele osób – żona i dzieci Jerzego, Lilka z Bydgoszczy, Pani Rajska, mnóstwo przelotnych kobiet i mężczyzn, bo Jerzego Błeszyńskiego kochali wszyscy, a on sprytnie grał na wiele frontów. Iwaszkiewicz w przebłyskach rozsądku podpisywał się „Foka Balon”, czyli oszukany.

Najbardziej niezwykłe są listy do Jerzego pisane po jego śmierci. Iwaszkiewicz przeprowadził śledztwo i odkrył wszystkie piętrowe oszustwa. Uświadomił sobie, że mimo to nikogo w życiu nie kochał bardziej. I wszystko mu wybaczył, bo miał poczucie, że też był dla niego ważny, nie tylko jako źródło utrzymania haremu kobiet i dzieci. Iwaszkiewicz potrzebował piękna, żeby żyć. Błeszyński sprawiał, że to piękno na progu starości znowu się pojawiło. Iwaszkiewicz miał też świadomość, że te listy kiedyś mogą zostać opublikowane – i dobrze, że się ukazały, bo pokazują wrażliwość pisarza (ze wszystkiego tworzył literaturę) i źródła jego twórczości oraz układają się w historię oszustwa doskonałego. Pewne wątpliwości budzi tylko sposób edycji – nieco tabloidowej – tytuł „O miłości...” sugeruje, że to nie są wcale listy, tylko romans, i takim też stylem pisany jest wstęp. W przeciwieństwie do samych listów.

Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego, oprac. i wstęp Anna Król, Wilk&Król, Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2017, s. 524

Książki do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 13.2017 (3104) z dnia 28.03.2017; Afisz. Premiery; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Casanova z Brwinowa"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Rynek

Mieszkania: ani kupić, ani wynająć. Prawdziwy dramat, fałszywe recepty władzy

Załamanie na rynku nieruchomości to społeczny dramat. Idealny temat na kampanię wyborczą. Po klęsce Mieszkania Plus rząd obiecuje tańsze kredyty, zapowiada walkę z patodeweloperami i zagranicznymi funduszami, które wykupują całe bloki. I diagnozy są tu fałszywe, i recepty.

Cezary Kowanda
04.02.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną