Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Książki

O przetrwaniu na wsi

Recenzja książki: Joanna Mucha, „Wszystko się stało”

materiały prasowe
Nie sprawdza się ani jako historia fantastyczna, ani jako metaforyczna opowieść o współczesności.

Swoją debiutancką powieść Joanna Mucha (posłanka PO i była minister) zaczyna od zniszczenia świata. Niezbyt efektownego jednak, bo z prowadzonego przez główną bohaterkę dziennika dowiadujemy się tylko, że stało się TO i w efekcie TEGO większość populacji Ziemi cofnęła się w rozwoju, tracąc inteligencję i zamieniając się w kierowanych instynktami dzikusów. Anna, była specjalistka od kampanii wyborczych, jednak nie „wróciła”, czyli pozostała normalna, powieść „Wszystko się stało” to zatem zapis jej walki o przetrwanie w nowym brutalnym świecie. Przy czym rzeczona walka sprowadza się do nauki dojenia krów, łowienia ryb, koszenia trawy, sadzenia warzyw i doglądania kur – wszystko zaś do wtóru przemyśleń o tym, jakie to mamy straszne czasy, gdzie współczesny człowiek, pozostawiony bez techniki, jest bezradny, bo nie umie polować czy sadzić ziemniaków. To historia typu „mieszczuch trafia na wieś”.

To jednak nie największy problem powieści Muchy. Bo w tej książce trudno szukać zalet. Brakuje tu konsekwencji (autorka często zapomina, że to miał być dziennik), przemyślanej konstrukcji, język jest poprawny, za to przeładowany wykrzyknikami, autorka ucieka się też do najprostszych literackich zabiegów, a warstwa fantastyczna robi wrażenie infantylnej (olbrzymie dziury w samej koncepcji cofnięcia w rozwoju). Z niezrozumiałych przyczyn z rozpisaniem ciekawej wizji świata po upadku ludzkości Mucha czekała do finału, gdzie na ostatnich kilkunastu stronach wszystko opisuje w jednym dialogu… po czym porzuca opowieść. „Wszystko się stało” nie sprawdza się ani jako historia fantastyczna, ani jako metaforyczna opowieść o współczesności.

Joanna Mucha, Wszystko się stało, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2017, s. 268

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 15.2017 (3106) z dnia 11.04.2017; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "O przetrwaniu na wsi"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Czy oddawać Ukrainie polskie patrioty? NATO naciska, presja rośnie, Warszawa odmawia

Międzynarodowa presja na Polskę nie maleje – zapewne będzie rosła do szczytu w Waszyngtonie, któremu potrzeba „sukcesu". W którymś momencie Warszawa może być nawet napiętnowana za opór, zwłaszcza jeśli na podarowanie Ukrainie świeżo kupionych patriotów zdecydują się Rumunia lub Szwecja.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
14.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną