Książki

Burza przed ciszą

Recenzja książki: Steve Sem-Sandberg, „Burza”

materiały prasowe
Niewielka powieść szwedzkiego pisarza to przede wszystkim operacja na pamięci, mimo że na wierzchu próbuje łączyć wiele innych wątków.

Mała wyspa w pobliżu Norwegii jest przez długi czas odseparowana od świata. Kiedy Andreas po latach postanawia na nią wrócić, z lądem łączy ją już most, bogacze stawiają coraz więcej domów, ale wciąż „kwitło na niej życie pełne skarg i tajemnic”. Bohater, który snuje całą tę opowieść, chce rozwiązać własne tajemnice. Ustalić, jak to się stało, że razem z siostrą trafił w młodości pod opiekę Johannesa, ekscentrycznego sąsiada, który właśnie zmarł (to najciekawsza i najdokładniej opisana postać w książce). Dowiedzieć się, gdzie podziali się ich „prawdziwi amerykańscy rodzice” i dlaczego znikli bez śladu z dnia na dzień. Na drugim planie jest historia wyspy kontrolowanej przez jej właściciela Kaufmanna, flirtującego z nazistami, postaci stworzonej na wzór Prospera z szekspirowskiej „Burzy” (od Szekspira autor pożyczył także tytuł).

Patronat brytyjskiego mistrza jednak nie wystarczył. Sem-Sandberg tworzy opowieść na temat w gruncie rzeczy bardzo ciekawy: wspomnień wypieranych, łatanych, wybiórczych. Stawia pytania o to, co kształtuje ludzką tożsamość i czy pamięci w ogóle można zaufać. Z „Burzą” jest jednak ten sam problem co z poprzednimi książkami Sem-Sandberga, które doczekały się polskich przekładów – całość sprowadza się do gęstego, niespiesznego monologu. Co prawda doskonale przetłumaczonego i pełnego błyskotliwych fraz, ale bez siły rażenia i świeżości znacznie lepszych „Wybrańców”. „Burzę” autor złożył z przeczuć i domysłów, a odpowiedzi, które podsuwa, nie do końca przekonują. Efekt nie jest więc piorunujący.

Steve Sem-Sandberg, Burza, przeł. Paulina Rosińska, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2018, s. 320

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 8.2018 (3149) z dnia 20.02.2018; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Burza przed ciszą"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Patrząc na Chiny

Im bliżej końca XX w., tym Chiny częściej przypominały się Zachodowi, Zachód ma jednak nieodmiennie kłopoty ze zrozumieniem Chińczyków. Jakie są te Chiny w oczach Zachodu?

Krzysztof Kardaszewicz
13.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną