Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Ta obca

Recenzja książki: Zyta Rudzka, „Krótka wymiana ognia”

materiały prasowe
Książka okazuje się opowieścią o wydostawaniu się z przeszłości za pomocą języka i o traceniu życia i pisania.

Stara poetka nieczęsto bywa bohaterką powieści. A w dodatku ta niemal 70-letnia kobieta odczuwa pożądanie, marzy o młodości – jak niezliczeni mężczyźni artyści opisani w literaturze. No właśnie, mężczyźni. Bohaterka Rudzkiej, która może przypominać postaci z twórczości Elfriede Jelinek, przenikliwie widzi rzeczywistość: „Wyglądam jak krzywo zawieszona reprodukcja Guerniki”, „Każdy chce być artystą, a jak nie, to chociaż z artystką”. I jest bohaterką „powieści rzeczki” – taki jest podtytuł, bo rzeczywiście nie jest to opowieść obszerna, ale za to pojemna, bezkompromisowa i dojmująca. Od ostatniej powieści Rudzkiej, „Ślicznotki doktora Josefa”, minęło kilkanaście lat, w tym czasie autorka pisała głównie dla teatru. Teatr czasem czuć tutaj w monologach Romy, bohaterki i jej matki, Niemki. Matka żyła w miejscu, gdzie ze strachu przed Armią Czerwoną kobiety odbierały sobie życie. Rudzka opowiada tę historię dwutorowo – z jednej strony życie Romy, dziewczyny, która przyjechała ze wsi do Warszawy, z drugiej – monologi matki. Ta przeszłość wpływa na życie Romy i jej córki, piętno obcości, którym naznaczona była matka – przekazują dalej.

Rudzka napisała powieść o dziedziczeniu przeszłości, o tajnej historii rodzinnej (z takich historii składa się polska historia), ale i o skandalu starości, o głodzie ciała, które jest w stanie rozpadu. W tej starości spotykają się też dawni kochankowie. Rudzka bez osłonek opisuje groteskę starzenia, jest bezkompromisowa również w języku. Jej zdania przypominają krótkie serie z karabinu, a ta książka okazuje się opowieścią o wydostawaniu się z przeszłości za pomocą języka i o traceniu życia i pisania.

Zyta Rudzka, Krótka wymiana ognia, W.A.B., Warszawa 2018, s. 198

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 12.2018 (3153) z dnia 20.03.2018; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Ta obca"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną