Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Dziecko dwojga dzieci

Recenzja książki: Linn Ullmann, „Niespokojni”

Wydawnictwo W.A.B. / materiały prasowe
„Niespokojni” spodobają się czytelnikom wspomnień z dzieciństwa oraz miłośnikom dwóch wielkich gwiazd kina: Liv Ullmann i Ingmara Bergmana, którego stulecie urodzin właśnie obchodzimy.

Ingmarowi Bergmanowi przyszło dożyć tak późnej starości, że gdy zapragnął coś o niej napisać, nie był już w stanie tego zrobić. Jego córka Linn Ullmann, pisarka i dziennikarka, postanowiła mu w tym pomóc i nagrać cykl rozmów, z których mogłaby powstać książka. Odwlekali, nie spieszyli się, śmierć jednak przyszła w 2007 r. Ullmann została sama z masą własnych wspomnień, a do taśm z głosem ojca nie zaglądała przez lata. Wspomnienie „Niespokojni” wykorzystuje wszystkie znane środki ekspresji żałoby: opowieści są porwane, pełne intymnych wyznań i pewnie przemilczeń. Ullmann nie chodzi bowiem o biograficzną skrupulatność, ale o autoterapię: o refleksję nad uczuciami dziecka wychowanego przez dwoje trudnych artystów, będących także całe życie dziećmi. Czy w takiej rodzinie jest miejsce dla jeszcze jednego dziecka? Ullmann zdaje się mieć wciąż nieco więcej żalu do matki. Układ był taki: mała Linn spędzała miesiąc w roku z ojcem, a resztę czasu z Liv, usiłującą robić karierę samotną kobietą. Bergman był ojcem niedostępnym i wymagającym, lecz nie zostawił po sobie takiej rany. Być może dlatego, że od ojca nie oczekuje się tak oddanej miłości. Ullmann wie, że jej matka padła ofiarą patriarchalnej kultury; takie jednak pozostały w niej samej uczucia. Ullmann próbowała pisać spokojnie; wyszło natomiast dość chłodno i bez napięcia albo nawet, co gorsza, neutralnie. Mimo to „Niespokojni” spodobają się czytelnikom wspomnień z dzieciństwa oraz miłośnikom dwóch wielkich gwiazd kina: Liv Ullmann i Ingmara Bergmana, którego stulecie urodzin właśnie obchodzimy.

Linn Ullmann, Niespokojni, przeł. Iwona Zimnicka, Wydawnictwo W.A.B. 2018, s. 445

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 41.2018 (3181) z dnia 09.10.2018; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Dziecko dwojga dzieci"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Fotoreportaże

Richard Serra: mistrz wielkiego formatu. Przegląd kultowych rzeźb

Richard Serra zmarł 26 marca. Świat stracił jednego z najważniejszych twórców rzeźby. Imponujące realizacje w przestrzeni publicznej jednak pozostaną.

Aleksander Świeszewski
13.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną