Książki

Żywot równoległy

Recenzja książek: Andrzej Wajda, „Rysunki”, „To lubię. Inspiracje”

materiały prasowe
Dwa niezwykle elegancko wydane tomy ukazują nam słynnego reżysera jako człowieka sztuki.

Dwa niezwykle elegancko wydane tomy ukazują nam słynnego reżysera jako człowieka sztuki. Wajda namiętnie rysował w dzieciństwie, studiował na ASP, przyjaźnił się z Andrzejem Wróblewskim, a sztuka – bez względu na filmowe sukcesy – towarzyszyła mu do końca życia. Tom pierwszy to prace samego twórcy, gęsto opatrywane autokomentarzami. Z jednej strony szkice związane z kolejnymi filmami, z drugiej – rysunki z podróży reżysera po świecie. Zastępowały mu aparat fotograficzny. Ulotne chwile, poznani ludzie, niezapomniane pejzaże, scenki rodzajowe, ale też szczegóły – dłoń, ryba, drzewo. Prace zdradzające dobry warsztat, o ekspresyjnej kresce, dużym ładunku emocji. 

Andrzej Wajda, Rysunki, Multiart, Warszawa 2019, s. 303, Andrzej Wajda, To lubię. Inspiracje, Multiart, Warszawa 2019, s. 231

Polityka 37.2019 (3227) z dnia 10.09.2019; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Żywot równoległy"

Czytaj także

Kultura

Butelki z benzyną w formacie JPG, czyli sztuka protestu

Od kilkunastu lat chodzę na demonstracje dopominające się o prawa kobiet czy mniejszości. Grzecznie już było – mówi grafik Jarek Kubicki, twórca plakatów, które stały się wizualnymi symbolami obecnego protestu.

Jakub Knera
28.10.2020