Książki

Sondowanie przyszłości

Recenzja książki: Katarzyna Janowska, Grzegorz Jankowicz, Michał Sowiński, „Rozmowy o przyszłości. W którą stronę zmierza świat?”

materiały prasowe
„Rozmowy o przyszłości” – przygotowywane jeszcze w czasie przed pandemią – są namysłem nad tym, jak będą wyglądały nasze uczucia i relacje, jakie są największe zagrożenia, przed którymi stoimy jako gatunek.

W czasie jednej z edycji literackiego Festiwalu Conrada Grzegorz Jankowicz i Katarzyna Janowska przepytywali swych rozmówców (m.in. Olgę Tokarczuk, Martina Caparrosa, Jacka Dukaja) o intuicje dotyczące najbliższej przyszłości. Tak powstał popularny cykl rozważań wyemitowany w sieci, dla którego horyzontem był rok 2050. Autorzy następnie poszerzyli go o rozmowy z badaczami (specjalistami m.in. od klimatu, ekonomii czy zarządzania wysokimi technologiami) i opatrzyli krótkimi, poręcznymi omówieniami głośnych książek i prognostycznych idei (m.in. Yuvala Harariego, Francisa Fukuyamy, Samuela Huntingtona).

Katarzyna Janowska, Grzegorz Jankowicz, Michał Sowiński, Rozmowy o przyszłości. W którą stronę zmierza świat?, Mando, Kraków 2020, s. 264

Polityka 16.2020 (3257) z dnia 14.04.2020; Afisz. Premiery; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Sondowanie przyszłości"

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021