Książki

Śliski temat

Recenzja książki: Matilda Voss Gustavsson, „Klub”

materiały prasowe
Książka stanowi opis śledztwa i jego konsekwencji – rozgrywki w łonie Akademii, reakcji społecznych oraz rozmów z kolejnymi ofiarami Arnaulta.

W 2017 r. w Szwecji wybuchł skandal – na fali ruchu #MeToo dziennikarka „Dagens Nyheter” Matilda Voss Gustavsson ujawniła przestępstwa na tle seksualnym, jakich dopuścił się Jean-Claude Arnault, dyrektor artystyczny klubu literackiego „Forum”, mąż poetki i członkini Akademii Szwedzkiej, Katariny Frostenson. Tekst Gustavsson w gazecie ilustrowało zdjęcie 18 kobiet molestowanych lub zgwałconych przez Arnaulta w ciągu ostatnich 20 lat, kobiet, które zdecydowały się przerwać zmowę milczenia. Gustavsson udowodniła, że nie tylko wykorzystywał on swoją funkcję wobec kobiet ze środowiska literackiego, ale też posługiwał się w tym procederze pozycją, jaką dawała mu bliska przyjaźń z członkami Akademii.

Matilda Voss Gustavsson, Klub, przeł. Justyna Czechowska, Wielka Litera, Warszawa 2020, s. 304

Polityka 38.2020 (3279) z dnia 15.09.2020; Afisz. Premiery; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Śliski temat"

Czytaj także

Historia

O Niemcach, którzy z konieczności zostali Polakami

Książka naszego redakcyjnego kolegi Piotra Pytlakowskiego „Ich matki, nasi ojcowie”, której fragment publikujemy, opowiada o losach niemieckich dzieci mieszkających na ziemiach, które po II wojnie światowej przypadły Polsce.

Piotr Pytlakowski
15.09.2020