Książki

Co czuje szczupak?

Recenzja książki: Kornel Filipowicz, „Formikarium, czyli w moim świecie mrówek. Opowiadania”

materiały prasowe
Wrażliwość Filipowicza wyprzedzała swój czas i dlatego czytamy te opowiadania, jakby były pisane dla nas dzisiaj.

„Filipowicz przenosił mnie w świat mojego dzieciństwa” – pisze w posłowiu tego wyboru opowiadań Adam Wajrak i dodaje, że pisarz jest „zatopiony w przyrodzie w stu dwudziestu procentach”. Trzeci w ciągu ostatnich lat wybór opowiadań tego znakomitego pisarza, tym razem z przyrodą w roli głównej, przygotowała Agnieszka Dauksza. Filipowicz był z wykształcenia przyrodnikiem, jednym z najważniejszych dla niego pisarzy był Adolf Dygasiński, ale nie spodziewajmy się po prostu opisów piękna. Przyroda u Filipowicza jest zagadką, stawia przed człowiekiem rozmaite pytania, najbardziej boi się Filipowicz, że jako pisarz będzie zwierzęta „uczłowieczał”. Nie o to mu chodzi: „Lecz czy trochę nie za bardzo po ludzku?” – niepokoi się.

Kornel Filipowicz, Formikarium, czyli w moim świecie mrówek. Opowiadania, wybór i wstęp Agnieszka Dauksza, posłowie Adam Wajrak, Znak, Kraków 2021, s. 304

Polityka 31.2021 (3323) z dnia 27.07.2021; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Co czuje szczupak?"
Reklama

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021