Książki

Miasto K.

Recenzja książki: Paulina Siegień, „Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu”

materiały prasowe
Königsberg, Kionigsbierg, dla Polaków przez lata Królewiec, dawniej stolica Prus Wschodnich, dziś obwodu kaliningradzkiego.

Königsberg, Kionigsbierg, dla Polaków przez lata Królewiec, dawniej stolica Prus Wschodnich, dziś obwodu kaliningradzkiego. Wschodniopruski charakter powojennego Kaliningradu miała zastąpić „jasna, lekka i radosna architektura proletariacka. Ale budowa szła jak po grudzie”. Dzisiaj Kaliningrad staje się coraz bardziej zunifikowany, coraz mniej drażniący i prowokujący do pytań. Ale, paradoksalnie, wraz ze znikaniem przeszłości z przestrzeni miejskiej wzrasta znajomość topografii tego, co przedwojenne i sowieckie. Bo, jak zauważa Paulina Siegień w swoim reportażu, „całe to miasto opowiada o tym, że nie da się niczego wymazać”.

Paulina Siegień, Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2021, s. 320

Polityka 49.2021 (3341) z dnia 30.11.2021; Afisz. Premiery; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Miasto K."
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022