Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Oceniaj książkę po okładce

Recenzja książki: Jan Straus, „Teraz okładka”

Okładka książki „Teraz okładka” Okładka książki „Teraz okładka” mat. pr.
Encyklopedyczny rozmach tej książki i jej dociekliwość nie wykluczają lekkości pióra.

Bywają, choć zdarzają się coraz rzadziej, książki, po lekturze których można tylko westchnąć: „no to pozamiatane”. Książki, które skutecznie i na bardzo długo odbierają innym autorom chęć, by zmierzyć się z tym samym tematem. Książki, których nie da się napisać „na skróty” i nawet wujek Google niewiele może pomóc, bo są owocem dziesiątek lat pracy, mozolnego gromadzenia informacji, pielgrzymowania po dziesiątkach bibliotek, a wszystko to, wsparte wielką pasją, zamienia się w wielką kompetencję.

Tak jest właśnie w tym przypadku. To wydawnictwo ciężkie dosłownie (dwa potężne tomy) i w przenośni – wagą zgromadzonej wiedzy. Autor pokusił się bowiem o stworzenie kompendium wiedzy o polskich książkowych okładkach wydawniczych od ich początków („Podróże Mungo Parka w głąb Afryki” z 1807) po 1939 r. Z przepiękną młodopolską tradycją, w której trudno by znaleźć wybitnego malarza, który nie próbowałby sił w okładkowym rzemiośle. I z niezwykłym bogactwem okresu międzywojennego, gdzie poprzez obwoluty książek możemy poznać całą ówczesną polską sztukę, od konstruktywizmu, futuryzmu czy kubizmu, przez ekspresjonizm po styl narodowy. Z wyprawami do poszczególnych miast, królestw wydawniczych, z uważną opowieścią o książkach dla dzieci, z należnym hołdem oddanym największemu mistrzowi gatunku – Tadeuszowi Gronowskiemu.

Co ciekawe, encyklopedyczny rozmach tej książki i jej dociekliwość nie wykluczają lekkości pióra. Czyta się ją może nie jak kryminał, ale na pewno jak doskonałą opowieść popularnonaukową. Obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy cenią piękno. I ze smakowitym bonusem: okładką zaprojektowaną przez Wilhelma Sasnala. Oby okazał się on kontynuatorem, a nie pogrobowcem pięknej tradycji.

Jan Straus, Teraz okładka, Oficyna Kolekcjoner Dariusz Pawłowski, Warszawa 2021, dwa tomy

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną